AB heyeti tutuklu Özbek muhalif için Kırgızistan'da

AB, Kırgızistan'a müebbet hapse mahkum edilen Özbek aktivis Askarov'un durumunu incelemek üzere bir heyet gönderiyor

AB heyeti tutuklu Özbek muhalif için Kırgızistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği’nin Kırgızistan'da ömür boyu hapse mahkum edilen Özbek asıllı insan hakları savunucusu Azimcan Askarov’un davasını araştırmak için bu ülkeye özel bir komisyon göndereceği bildirildi.

“Ozodlik” radyosunun haberine göre, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev 27 Temmuz'da gazetecilere konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Kırgız lider, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin temsilcilerine Azimcan Askarov’un davasını yeniden araştırmaya hazır olduklarını, konuda uzman gönderebilecekleri teklifini sunduklarını; AB’nin bu teklifii kabul ettiğini, bir heyet beklediklerini söyledi.

Geçen hafta Kırgız hükümeti Azimcan Askarov’a ABD insan hakları ödülü verilmesinden sonra bu ülke ile işbirliği anlaşmasını tek taraflı olarak iptal etmişti. Almazbek Atambayev, hükümetinin bu kararını destekleyerek, Washington'u Kırgızistan’da mili birliğe zarar veren "fitne" yapmakla suçlamıştı.

ABD hükümeti ise iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmasının iptal edilmesini Kırgızistan’a verilen yardımları şüphe altında bıraktığını bildirmişti.

64 yaşındaki Azimcan Askarov 2010 yılında 400'den fazla kişinin hayatına mal olan ve Oş ile Celalabad şehirlerinde yaşanan Özbek-Kırgız çatışmasından sonra müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Uluslararası ve yerel insan hakları örgütleri Askarov’un suçsuz olduğunu belirterek Kırgız hükümetinden onu hemen serbest bırakılmasını talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 15:32
banner53
YORUM EKLE

banner39