banner39

ABD, Asya ülkeleri ile tatbikat yapacak

Tacikistan'da ABD, Pakistan ve Moğolistan'ın katılımıyla tatbikat yapılacak...

Orta Asya 18.09.2015, 16:49 18.09.2015, 17:01
ABD, Asya ülkeleri ile tatbikat yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Pakistan, Moğolistan ve Tacikistan’ın 19-24 Eylül tarihleri arasında Tacikistan’ın başkenti Duşanbe'de ABD Merkez Komutanlığı yönetiminde senelik "Bölgesel işbirliği" tatbikatı yapacak.

Duşanbe’deki ABD diplomatik misyonu konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada “Bu yılki tatbikat Tacikistan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ve katılımcı ülkelerin güvenlik uzmanlarının ilişkileri ve bölgesel işbirliğini güçlendirilmesine ve bölgesel istikrarı koruma çabalarına yardımcı olacak” denildi.

ABD, Orta ve Güney Asya ülkelerinden Pakistan, Moğolistan ve Tacikistan "Bölgesel işbirliği" tatbikatlarını 2001 yılından bu yana her yıl gerçekleştiriyorr. 2014 yılında 14-24 Eylül tarihlerinde ABD’in Massachuset şehrinde yapılan tatbikatları Tacikistan vekilleri yönetmişti.

Açıklamada ayrıca "Tacikistan, bu yıl tatbikatlara ev sahipliği yapıyor. Çünkü bu ülke bölgesel istikrarın sürdürülmesinde önemli katkıda bulunan ortağımızdır” ifadeleri kullanıldı.

ABD Elçiliği iki ülkenin “bölgenin ekonomik kalkınması ve istikrarı, terör ve uyuşturucu ile mücadele, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi gibi alanlarda kapsamlı işbirliği içinde” olduğunu vurguladı.

ABD elçiliği açıklamasında bu ülkenin “Pakistan ve Moğolistan ile bölgenin barışı, istikrarı ve refahı için ortak çaba yürüttüğü” de bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?