ABD Gülnara Kerimova'nın varlıklarına el koydu

Özbek liderin kızı Gülnara Kerimova ile ilgili yolsuzluklar ABD yargısına taşınırken ABD Adalet Bakanlığı Kerimova'nın 300 milyon dolarlık varlığına el koydu

ABD Gülnara Kerimova'nın varlıklarına el koydu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Adalet Bakanlığı, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova’nın ortak olduğu şirketler grubunun 300 milyon dolarlık varlığına el koyacak.

Kerimova ili ilgili yolsuzlukların şimdi de ABD mahkemelerine taşındığı bildirildi.

29 Haziran'da ABD Adalet Bakanlığı, New York şehri güney bölgesi mahkemesinden Belçika, İrlanda ve Lüksemburg’un Swisdorn Limited, Takilant Limited, Expoline Limited adlı şirketlerin yaklaşık 300 milyon dolarlık varlıklarına el konulmasını talep etti.

Savcılığa göre, bu paralar adı geçen şirketlerin Özbekistan iletişim pazarında pay alabilmeleri için Gülnara Kerimova’nın yakınındaki isimlere verilen rüşveti oluşturuyor.

Davaya göre bu şüpheli ödemeler 11 yıl önce başladı. 2004 yılında Rus MTS şirketi, Swisdorn şirketi ve "Uzdunrobita" şirketleri arasında 100 milyon dolarlık şüpheli anlaşmalar ve ödemeler yapıldığı bildirildi.

2011 yılında, adı geçen Rus şirketi Gülnara Kerimova kontrolündeki Takilant şirketine frekans bedeli olarak 30 milyon dolar ödemişti. Oysa Özbekistan mevzuatına göre frekanslar için ödeme yapılmıyor. ABD Adalet Bakanlığı’na göre bu sözleşme de yolsuzlukların bir parçası. 2004-2009 döneminde Rus MTS şirketinin Swisdorn ve Takilant şirketlerine 380 milyon dolar ödediği bildirildi.

Amerikalı bağımsız hukuk danışmanı Kyle Davis’e göre ABD yetkilileri genellikle yolsuzluk olduğunu kanıtlayan kesin deliller olduğunda varlıklara el konulması talebi ile davaya başvuruyor. Dolaysıyla adı geçen şirketler ABD hükümeti ile kendilerine verilecek para cezaları konusunda anlaşarak bu davanın hızlandırılmasını istemiş olabilir.

Özbekistan’ı bağımsızlık döneminden beri yönetmekte olan İslam Kerimov ve ailesinin ülke içinde ve yurt dışında büyük yolsuzluklara karıştığı sürekli ifade ediliyor. Özbek muhaliflere göre, Kerimov bu davalardan yargılanmamak için de kendi rejimini ayakta tutmaya çaba gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 14:31
banner53
YORUM EKLE

banner39