banner39

ABD Kongre Kütüphanesi'nde Aytmatov köşesi

ABD Kongre Kütüphanesi, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un kitapları ve büstü için özel bir bölüm hazırladı

Orta Asya 09.11.2012, 11:04 09.11.2012, 11:04
ABD Kongre Kütüphanesi'nde Aytmatov köşesi

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Türk Dünyası'nın ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un büstü ve eserlerinden oluşan kitapları dünyanın en büyük kütüphenesi ABD Kongre Kütüphanesi'nde yerini aldı.

Aytmatov köşesi açılışında konuşan Açık Dünya Vakfı Başkanı John O'Keefe 2000-2003 yıllarında ABD'nin Bişkek Büyükelçiliği yaptığını hatırlatarak, bu dönemde Cengiz Aytmatov ile yakından tanıştığını söyledi. Yazar için "Orta Asya'nın Devi" ifadesini kullanan O'Keefe, Aytmatov'un başta Kırgızistan olmak üzere diğer komşu ülkelerin hem Seovyetler döneminde hem bağımsızlık sonrasında kamu yönetimindeki lider vasfında bir kişiliğe sahip olduğunu kaydetti. Aytmatov'un eserleri ile Orta Asya hayatına içinden bakmayı öğrettiğini söyleyen John O'Keefe, "Yazar öyküleri ile bu coğrafya üzerinde yapılan rejimleri en iyi şekilde yanıstıyor" dedi.

Kırgız heykeltraş Turgunbay Sadıkov tarafından yapılan Aytmatov büstü ve İngilizce'ye tercüme edilen kitapları Kırgızistan Parlamentosu Cogorku Keneş Başkanı Asılbek Ceenbekov'un eylül ayında yaptığı ABD ziyareti sırasından teslim edilmişti.

Dünyanın en büyük kütüphalerinden biri olan ABD Kongre Kütphanesi koleksiyonunda 470 farklı dilde, 151 milyondan fazla kitap ve yayınlar bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?