ABD Orta Asya ülkelerinin Rusya’dan silah satın almasını istemiyor

ABD Ordusu Merkez Komutanı General Joseph Votel yaptığı açıklamada “Orta Asya ülkelerini Rusya'dan askeri tedarikten uzaklaştırmaya çalışıyoruz" dedi

ABD Orta Asya ülkelerinin Rusya’dan silah satın almasını istemiyor

Amerika Birleşik Devletleri, Orta Asya ülkelerinin Rusya'dan askeri ticareti bırakmalarını ve bu alanda kendisi ile sözleşmelere geçmesini istiyor.

Rus TASS ajansına göre, bu açıklamayı 5 Şubat'ta Senato Silahlı Kuvvetleri Komitesindeki konuşmasında ABD Ordusu Merkez Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel yaptı.

Votel konuşmasında, “Orta Asya ülkelerini Rusya'dan askeri tedarikten uzaklaştırmaya çalışıyoruz, ancak Amerika silahları için ödenecek yüksek fiyatlar, örneğin Kazakistan gibi ülkeler için bir sorun teşkil etmeye devam edecektir” dedi.
“Özbekistan askeri malzemelerini çeşitlendirmeye ilgi duyduğunu ve satın almak istedikleri Amerikan silahları ve ekipmanlarının bir listesini verdi. Bu ilgi, Özbekistan'ı Rusya'dan gelen askeri alımlardan uzaklaştırmak ve ilişkilerimizi derinleştirmek için eşsiz bir fırsat sunuyor ”dedi.

General, Moskova'nın Tacikistan’da etkisini ve ülkenin başkenti çevresindeki üssünde askeri varlığını artırdırmasına rağmen, bu ülke ile askeri alanda ilişkiler kurmaya devam ediyoruz dedi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
YORUM EKLE

banner39