banner39

ABD, Tacikistan ordusuna 500 bin dolar aktardı

ABD'nin Tacikistan Büyükelçiliği tarafından 575.000 dolar tutarında Yabancı Askeri Finansman Programı kapsamında araç Tacikistan ordusuna verildi.

Orta Asya 12.01.2020, 11:13
ABD, Tacikistan ordusuna 500 bin dolar aktardı

ABD Tacikistan Büyükelçiliği, 10 Ocak'ta Savunma Bakanlığı'na bir grup araç teslim ettiğini açıkladı.

“ABD Büyükelçisi John Mark Pommersheim ve Tacikistan'ın Silahlanma ve Askeri Teçhizat Savunma Bakanı Başkonsolosu Sukhrob Makhmadzoda, hafif araçları teslim törenine katıldı. Araçlar, Tacikistan Savunma Bakanlığı'na bağlı mobil güçlerin zor arazide operasyonlar yürütmesine izin verecek. Araçlar, ABD'nin Tacikistan Büyükelçiliği tarafından 575.000 dolar tutarında Yabancı Askeri Finansman Programı kapsamında sağlandı ”dedi.

Raporda ABD'nin "egemenliğini, güvenliğini ve bölgesel istikrardaki rolünü desteklemek için Tacikistan ile ortaklık yapmaya kararlı olduğu belirtiliyor." denildi.

Raporda, "Bu çabalar Orta Asya ülkelerinin siyasi destek, ekonomik ilişkiler ve terörle mücadele yoluyla Afganistan'da uzun vadeli barış ve refahın sağlanmasında oynayacağı olumlu rolü destekliyor." denildi.

Ayrıca ABD'nin 27 yıldır Tacikistan ile işbirliği yaptığı ve bu dönemde Cumhuriyet'e Tacikistan'ın özel sektörünü, tarım, sağlık, eğitim, demokratik kurumlar ve güvenliği destekleyen programlar altında kalkınma ve yardım için 1.9 milyar dolardan fazla para sağladığı belirtildi.

Kaynak: CentralAsia, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?