banner39

ABD'de adaylar Florida'ya yoğunlaştı

ABD başkan adayları 29 delegeye sahip Florida eyaletine odaklandı

Orta Asya 26.10.2016, 09:25 26.10.2016, 09:36
ABD'de adaylar Florida'ya yoğunlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçiminin adayları, seçilebilmek için gerekli 270 delegenin 29'una sahip Florida eyaletindeki seçim kampanyalarını yoğunlaştırdı.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump, Latin Amerika asıllıların yoğun olduğu Florida'da ikinci gününü geçirirken Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton, Florida'ya gelerek seçim kampanyasına devam etti.

Trump ve Clinton, 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimine iki hafta kala Florida'da yaptıkları konuşmalarında birbirlerini ağır dille eleştirdi.

Florida'nın Orlando kentinde konuşan Trump, "Hillary Clinton'ın işlediği suç, demokrasinin temellerini tehdit ediyor" dedi. Trump, Dışişleri Bakanlığı görevi sırasında resmi yazışmalarını güvenlikli bir kurumsal e-posta adresi üzerinden değil, kişisel hesabı üzerinden yapmasının, Clinton'ın başkanlık için uygun aday olmadığını gösterdiğini savundu. 

Havaalanında toplanan kalabalığa "Bu bizim son şansımız" diye hitap eden Trump, "Bu benden veya herhangi birimizden çok daha büyük. Ülkemizle ilgili. Anayasamızın yeniden yürürlüğe girmesiyle ilgili." ifadelerini kullandı.

Trump, Florida'da kendisine ait golf sahasının bulunduğu Doral'da da ana akım medyadan olmayan gazetecilerle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada iş hayatından, işçilerinden ve sağlık sigortalarından bahseden Trump, "Obamacare" diye bilinen Amerikan Sağlık Reformu'nda imzası bulunan ABD Başkanı Barack Obama'ya yüklendi.

Obama'nın sağlık reformunun iptal edilmesini, yerine çok daha ucuz bir uygulamanın getirilmesini isteyen Trump, Obama'nın bu reform nedeniyle soruşturulmasını talep etti.

CLINTON: "TRUMP, AMERİKAN DEMOKRASİ GELENEĞİNİ YIKACAK"

Demokrat Parti'nin adayı Clinton da Florida'nın Coconut Creek kentindeki seçim konuşmasında, "Trump, Amerikan demokrasi geleneğini yıkacak." diye konuştu.

"Donald Trump, ülkemizin 240 yıl önce belirlediği her şeye saldırıyor." diyen Clinton, Trump'ın "göçmenler, Afrikalı Amerikalılar, kadınlar, gaziler, Müslümanlar, engellilere saldırdıktan sonra son hedefinin demokrasinin kendisi olduğunu" söyledi.

ERKEN OY KULLANMA

Florida'daki anketler, Clinton'ı, Trump'ın çok az bir farkla önünde gösterirken, ülke genelindeki anketlere göre Clinton, rakibinin ortalama 5 puan önünde bulunuyor.

Florida eyaletinde bugüne kadar 1 milyon 600 bin seçmen erken oy kullanma işlemini tamamlarken, ABD genelinde 8 milyona yakın seçmenin oyunu kullandığı tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?