banner39

ABD'den Türkmenistan'a DTÖ desteği

Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üye olmak isteyen Türkmenistan'a ABD'nin Aşkabat Büyükelçiliği'nden destek geldi

Orta Asya 28.03.2013, 13:33 28.03.2013, 13:33
ABD'den Türkmenistan'a DTÖ desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üye olmak isteyen Türkmenistan yönetimine, Amerika Birleşik Devletleri'nden destek geldi. ABD'nin Aşkabat Büyükelçiliği, işin başında olan Türkmen yönetimine yardım etmek amacıyla bir konferansın organizasyonunu üstlendi.

ABD'nin Aşkabat Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre; Oğuzkent otelinde yapılan konferansta, Türkmenistan'ın DTÖ üye olması, üyelik süreci ve üyelik müzakerelerine başlanması için gereken işlem süreci değerlendirildi.

ABD'nin Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAİD) ile Türkmen Dışişleri Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği konferansa, Dünya Ticaret Örgütü başta olmak üzere çeşitli uluslararası kurumlardan uzmanlar katıldı.

DTÖ üyeliğine büyük önem veren Türkmen yönetimi, söz konusu konferansa yoğun ilgi gösterdi. Türkmenistan'ın 30'dan fazla bakanlık ve kamu kurumlarından 50'e yakın yetkili konferansta bilgi alış verişinde bulundu.

1991 yılında bağımsızlığını kazanan Türkmenistan, daha önce bu örgüte üye olmak için bir başvuruda bulunmamıştı. Bununla ilgili konu, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun Ocak 2011 tarihinde Türkmenistan'a yaptığı ziyarette gündeme getirilmişti. Barroso, Türkmen yönetimini örgüte üye olmaya davet ederek, bunun Türkmenistan ile Avrupa Birliği arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağını belirtmişti.

Orta Asya ülkelerinden Tacikistan ile Kırgızistan Dünya Ticaret Örgütü'ne üye oldu. Kazakistan'ın bu örgüte üyelik müzakereleri devam ederken, bölgenin diğer bir ülkesi Özbekistan ise örgütün toplantılarına gözlemci statüsünde katılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?