banner39

ABD'nin İran'a baskısı devam edecek

ABD'nin Güney ve Orta Asya'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı, Orta Asya ülkelerini İran’la ticari ilişkilerini durdurmaya çağırdı.

Orta Asya 28.03.2012, 11:25 28.03.2012, 11:25
ABD'nin İran'a baskısı devam edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan’da düzenlenen Afganistan Ekonomik İşbirliği Konferansı’na katılan ABD'nin Güney ve Orta Asya'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Blake, ülkesinin İran’a baskısının devam edeceğini söyledi.

Tacik Avesta.tj internet sitesinde yer alan habere göre, Duşanbe’de basın mensuplarıyla bir araya gelen Blake, bölgedeki ülkeleri İran’la ticari ilişkilerini durdurmaya çağırdı.  

İran’ın, nükleer programından geri adım atana kadar ABD’nin baskısının devam edeceğini belirten Blake, nükleer sorunların siyasi yollarla çözülebileceğini, ancak bunun için de zamanın azaldığını dile getirdi.  

Gazetecilerin konferansta İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın konuşması sırasında salonu terk etmeleri yönündeki sorusunu Blake şöyle cevap verdi; “Ahmedinejad’ın konuşması bizi hayal kırıklığına uğrattı. Ahmedinejad, bölgesel ekonomik işbirliği yerine ABD ve NATO güçlerine yüklendi. Bizim ,Afganistan siyasetimiz ile ilgili asılsız suçlamalarda bulundu”.  

Bölgedeki askeri planlar hakkında konuşan Blake, “Bizim bu bölgede askeri üs kurma planlarımız yok. Manas da askeri üs değildir, burası bizim askeri personellerin Afganistan’a ulaşım merkezidir” diye ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?