Afganistan ile Taliban arasındaki ateşkes uzatıldı

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Afganistan Ulusal Devlet Televizyonunda (RTA) yaptığı açıklamada, ateşkesin süresinin tek taraflı uzatıldığını belirtti.

Afganistan ile Taliban arasındaki ateşkes uzatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Taliban ile ilan edilen ateşkes süresinin tek taraflı olarak uzatıldığını açıkladı.

Ateşkesin ne zamana kadar uzatıldığına ilişkin herhangi bir bilgi vermeyen Eşref Gani, Taliban'dan olumlu yanıt beklediklerini ve amaçlarının barışın sağlanması olduğunu ifade etti.

Gani, ateşkes kararına saygı amacıyla tutuklu 46 Taliban üyesinin serbest bırakıldığını kaydederek, ateşkesle ilgili Taliban'dan olumlu cevap almaları durumunda tutuklu olan diğer üyelerin de serbest bırakılacağını söyledi.

Ateşkes kararının her iki tarafın da barış için ortak düşüncede olduğunu gösterdiğini dile getiren Başkan Gani, Afganistan halkının artık barış istediğini vurguladı.

Taliban'dan ise Başkan Gani'nin söz konusu açıklamasına henüz yanıt gelmedi.

Ateşkes kararı

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, 20 Haziran'a kadar Taliban'a yönelik geçici ateşkes ilan edildiğini bildirmişti. Gani, ateşkesin 12 Haziran'da başlayıp, 19 Haziran'da sona ereceğini söylemişti.

Taliban da Ramazan Bayramı'nda 3 günlük ateşkes kararı aldıklarını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2018, 00:30
YORUM EKLE

banner33

banner37