banner39

Afganistan'daki Kırgızlar ülkelerine dönmek istiyor

Afganistan'da elverişsiz şartlarda yaşayan 2 bin Kırgız ülkelerine dönebilmek için yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyor

Orta Asya 03.04.2012, 13:33 03.04.2012, 13:33
Afganistan'daki Kırgızlar ülkelerine dönmek istiyor

Mezgil Isatov/ Dünya Bülteni - Bişkek

Afganistan'da bulunan Pamirler (Kırgız) anavatanları olan Kırgızistan'a dönmek istiyor.

Kırgızistan Başbakanı Ömürbek Babanov'un davetlisi olarak Kırgızistan'a gelen Afgan Kırgızların lideri Turdu Akun Hacı, mecliste miletvekilleri ile bir araya geldi.

Turdu Akun Hacı, Afganistan'daki Kırgızların ülkelerine göç etmeye hazır olduklarını fakat Kırgızistan'da bunun yasal altyapısının henüz hazır olmadığını söyledi.

Afganistan'daki eğitim sorununa da dikkat çeken Turdu Akun Hacı, çocukların belli bir yaşa kadar Farsça eğitim görmek zorunda olduklarını, Kırgızistan'ın eğitimci ve materyal yardımında bulunması halinde ana dilde eğitim sorununu çözebileceklerini belirtti.

Bulundukları bölgedeki elverişsiz sağlık şartlarından da bahseden Turdu Akun Hacı, doğan 10 çocuktan sadece birinin hayatta kalabildiğini söylerken mecliste oturumu izleyen bazı kadın milletvekilleri gözyaşlarını tutamadı.

Meclis Başkan Yardımcısı Bodos Mamirova, Kırgızların ülkelerine dönmesi için gerekli çalışmaları en kısa zamanda yapacaklarını, bu konuda Afgan mercilerle en kısa zamanda görüşmelere başlayacaklarını söyledi.

Afganistan'da 2 bine yakın Kırgız yaşıyor. 40 sene önce bölgedeki Kırgızların sayısı 7 binin üzerindeydi.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?