banner15

AGİT Özbekistan'a gözlemci gönderecek

AGİT Özbekistan Cumhurbaşkanı seçimleri için gözlemci göndermeden önce durumu inceleyecek

AGİT Özbekistan'a gözlemci gönderecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi, Özbekistan cumhurbaşkanı seçimlerinde gözlemci gönderme öncesi ülkedeki seçim ortamını inceleyeceği bildirdi.

AGİT temsilcisi Thomas Raymer Ozodlik radyosuna, seçimi gözleme davetiyesini bugün aldıklarını ve küçük bir grubunu Özbekistan’a gönderme konusunu değerlendiklerini söyledi.

Thomas Raymer’e göre bu grup Taşkent’te Özbek hükümet yetkilileri, Merkez Seçim Komisyonu ve ülkedeki siyasi partilerin liderleri ile görüşmelerde bulunacak. Bu grubun raporuna göre gözlemcileri gönderme ya da göndermeme kararı alınacak.

18 Eylül'de Özbekistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi ve başka Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları (ODIHR) kurumlarına seçimlere gözlemci gönderme davetiyesi gönderdi.

MSK göre, uluslararası ve yabancı gözlemcilerin Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçimlere katılması seçim sürecinin eşitlik, özgürlük, şeffaflık ilkelerini güçlendirmeye ve bu seçimlerin demokrasi ilkelerine uygun olmasına hizmet edecektir.

AGİT 2015 yıl baharında Özbekistan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine gerçek muhalefetin katılmadığı ve hukukun üstünlüğüne aykırı yapıldığı için gözlemciler değil küçük değerlendirme grubu göndermişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 17:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35