AGİT'ten Türkmenistan'a deniz desteği

AGİT Türkmenistan’da deniz güvenliğini güçlendirme projesini hayata geçiriyor

AGİT'ten Türkmenistan'a deniz desteği

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Aşkaabad Temsilcisi İvo Petrova teşkilatın Türkmenistan'da deniz güvenliğini arttırmaya yönelik yeni bir proje başlattığını açıkladı.

Petrova Türkmenistan ile hava güvenliği alanında başarılı bir işbirliği sürdürdüklerini kaydederek, deniz güvenliği konusunda işbirliğini arttırmaya yönelik projeler uygulayacaklarını söyledi.

AGİT Temsilcisi açıklamasında, AGİT'in özellikle bölge güvenliği kapsamında terörizm, silah ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadeledeki askeri ve politik faaliyetleri çerçevesinde sınır güvenliğinden sorumlu kuruluşların niteliklerinin iyileştirilmesi ve bunun yanında silah ve cephane stoklarının güvenliğini arttırmasını hedeflediğini kaydetti.

Türkmenistan'da Deniz Kuvvetleri Birliği'nin 2015 yılına kadarki Hazar kıyısı eylem planı hazır durumda. Bu çerçevede Türkmenistan'da 2010 yılında Savunma Bakanlığı'na bağlı Donanma Enstitüsü oluşturulmuştu.

Diğer yandan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov 2011 yılında konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, Türkmenistan dahil denize kıyısı bulunan her devletin gemileri ve deniz sınırlarının güvenliği için olumsuz olaylara, organize suçlara, terörizm ve kaçakcılığa karşı mücadeleyi arttırması gerektiğini savunmuştu. Türkmen Lider, Hazar denizinin her zaman dostluk ve uyum içindeki bir alan olduğuna işaret ederek, Türkmenistan'ın açık, tarafsız ve şeffaflık politikasını tutarlı olarak sürdüreceğini kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 15:16
banner53
YORUM EKLE

banner39