banner39

Alman gazeteci Özbekistan'dan sınırdışı edildi

Özbekistan'daki siyasi gelişmeleri takip etmek için ülkeye turist vizesiyle gelen Alman gazeteci yetkililer tarafından sınırdışı edildi

Orta Asya 15.11.2016, 15:50 15.11.2016, 15:50
Alman gazeteci Özbekistan'dan sınırdışı edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taşkent'te 10 Kasım tarihinde gözaltına alınan gazeteci Edda Schlager, 11 Kasım'da Özbekistan'dan sınırdışı edildi.

Kazakistan’da bulunan Edda Shlager, Özbekistan’da 4 Aralık'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek ve İslam Kerimov'un ölümünün ardından bu ülkede yaşananları Alman kamuoyuna ulaştırmak için Taşkent’e gelmişti.

Edda Schlager, Özbekistan Dışişleri Bakanlığı'ndan vizesini yenileme imkanı bulamadığı için Kasım ayında Taşkent'e turist vizesi ile geldiğini ve bir hafta boyunca Özbek Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ile bazı görüşmeler yaptığını söyledi.

10 Kasım tarihinde kaldığı otelde 4 polis ve Milli Güvenlik Servisi (istihbarat) görevlileri tarafından gözaltına alınan gazeteci birkaç saat sorguya çekildi. Alman Dışişleri Bakanlığı ve Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün olaya müdahalesi ile gazeteci Özbekistan’dan sınırdışı edildi.

Daha sonra Azadlık radyosuna konuşan Alman gazeteci, Özbekistan’da halen Kerimov dönemindeki korku ortamının devam ettiğini, bu ortamın Kuzey Kore kadar olmasa da çok kötü durumda olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?