banner39

AP'den Azerbaycan'a insan hakları eleştirisi

Avrupa Konseyi, Azerbaycan'ı ifade ve toplanma özgürlüğü gibi temel insan haklarına zaman kaybetmeden saygı göstermeye çağırdı.

Orta Asya 30.09.2011, 11:24 30.09.2011, 11:24
AP'den Azerbaycan'a insan hakları eleştirisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Azerbaycan'daki insan hakları durumunun iyileşmemesinden kaygı duyduğunu açıkladı.

Konsey'in İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Azerbaycan'ı ifade ve toplanma özgürlüğü gibi temel insan haklarına zaman kaybetmeden saygı göstermeye çağırdı.

Hammerberg, Bakü hükümetinin özellikle muhalefet üyelerine yönelik haksız cezalandırmalara son vermek başta olmak üzere bir yıl önce Avrupa Konseyi'nin yaptığı tavsiyelere uymadığını belirtti. Avrupa Konseyi yetkilisi, "milletvekili adaylarını, gazetecileri ve gençlik hareketi üyelerini susturmak ve tutuklamak amacıyla uydurma suçlamalara başvurulduğunu" kaydetti.

Thomas Hammarberg, muhalefeti bu şekilde bastırmanın demokratik toplum ilkeleriyle bağdaşmadığını sözlerine ekledi.

MAZLUMDER''in Azerbaycan 2011 İnsan Hakları Raporunda da, ülkede son yıllarda muhalefete yönelik baskıların, başörtüsü ve benzeri dini sembollere yönelik yasakların arttığı ve İslami grupların örgütlenme ve ifade hürriyetinin kısıtlandığı ifade edilmişti.

Azerbaycan yönetimi İslami gruplara yönelik haksız tutuklamalar yapıyor ve bu tutuklulukların birçoğunda şaibeli aramalar sonucu esrar ve silah bulundurma gibi suçlamalar kullanılıyor..

Rapora göre eğitim kurumlarında uygulanmaya başlanan başörtüsü yasağı sebebiyle çok sayıda öğrenci mağdur edildi. Sivil toplum örgütleri temsilcileri ise Azerbaycan eğitim sisteminin birçok temel sorunu varken başörtüsü yasağının bu sorunları çözmeyeceğini söylüyorlar.

Azerbaycan'daki anayasal ve yargı sisteminin de konu edildiği raporda ülkede yargı sisteminin rüşvet ve adam kayırma usulleriyle artık işlemez hale geldiği ve bu durumun insanların adil yargılanma haklarını ihlal ettiği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?