banner39

Aşkabat'ta okulda cep telefonu kullanan çocukların ailelerine para cezası verildi

Uygulama, okullarda ve devlet kurumlarında cep telefonu kullanımının kontrolü ve yasaklanması zemininde gerçekleşiyor.

Orta Asya 13.02.2020, 17:39
Aşkabat'ta okulda cep telefonu kullanan çocukların ailelerine para cezası verildi

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta, okulda telefon kullanan çocukların aileleri para cezasına çarptırıldı.

Bu, Aşkabat'taki Azatlyk muhabiri tarafından bildirildi.

Uygulama, okullarda ve devlet kurumlarında cep telefonu kullanımının kontrolü ve yasaklanması zemininde gerçekleşiyor.

Aşkabat'taki Azatlyk muhabirlerine göre, geçtiğimiz hafta, iki büyükşehir okulunda öğrenciler tarafından cep telefonu kullanımının tespiti ve bastırılması vakaları meydana geldi.

“Öğretmenler önce öğrencileri müdürün ofisine götürdü. Azatlyk'in muhabiri 11 Şubat'ta direktör çağrısına gelen polis memurlarının öğrencileri bölüme götürdüğünü söyledi.

Ona göre, polis karakolunda, okul çocukları cep telefonu kullanmamayı taahhüt ettikleri bir makbuz alırlar, ancak ele geçirilen telefonlar onlara iade edilmez. Ayrıca, okul çocuklarının ebeveynleri para cezasına çarptırılmaktadır.

- Ebeveynler departmana çağrılır ve 100 manat para cezası ödemeleri gerekir. Ceza Halkbank şubesinde ödeniyor, 100 manat para cezası hariç, banka hizmetlerden 1 manat alıyor. Ücretli makbuz, polis karakoluna getirilmelidir. Sonra, el konulan telefonlar ebeveynlerine iade edilir.

Radyo Azatlyk okullar ve olayların ayrıntıları hakkında bilgi sahibidir, ancak gizliliği korumak ve kaynaklarının güvenliğini sağlamak için onları yayınlamaktan kaçınır.

Ocak ayı ortalarında Aşkabat'ta okullara cep telefonu getirme ve kullanma yasağı getirilmiş, daha sonra Balkan, Lebap ve Daşoguz illerindeki okullarda mobil iletişim cihazlarına bir kısıtlama getirilmiştir. Ebeveyn toplantılarında cep telefonu kullanımıyla ilgili kısıtlamalar bildirilmiş, yasaklamanın nedenleri ebeveynlik üzerindeki olumsuz etki ile açıklanmıştır.

Aşkabat'ta, 11 Şubat'ta, bazı ortaokullarda, sınıflar boyunca özel bir komisyon öğrencilerin portföylerini kontrol etti.

Ülkedeki okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanması sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de etkiledi. Ardından Aşkabat’ın sağlık tesislerindeki doktorlar çalışma sırasında cep telefonu kullanımını yasakladı.

Kaynak: centralasia, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?