banner39

Asya Kalkınma Bankası'ndan Özbekistan'a kredi desteği

Asya Kalkınma Bankası Özbekistan'la ortak projelerin hayata geçirilmesi planlanırken ülkeye 2,6 milyar dolarlık kredi ayrılması ele alındı

Orta Asya 04.03.2017, 11:51 04.03.2017, 11:51
Asya Kalkınma Bankası'ndan Özbekistan'a kredi desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Asya Kalkınma Bankası 2017-2019'da ülke ekonomisi ve altyapının geliştirilmesi için Özbekistan'a 2,6 milyar dolarlık kredi ayırmayı öngörüyor.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, temaslarda bulunmak üzere ülkeye gelen Asya Kalkınma Bankası Başkanı Takehiko Nakao'yu kabul etti.

Görüşme sırasında Mirziyoyev, ülke ekonomisinin ve altyapı sistemlerinin modernizasyonuna ilişkin projelerin hayata geçirilmesinde Özbekistan ile Asya Kalkınma Bankası arasındaki iş birliğinin giderek gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Görüşmede, 2017-2019'a yönelik ortak projelerin hayata geçirilmesi kapsamında iş birliğinin daha da artırılması ele alınırken, köylerdeki yaşam düzeyinin yükseltilmesi, KOBİ'lerin desteklenmesi, tarım sektörünün ıslah edilmesi, kara yolları ve enerji sistemlerinin geliştirilmesi gibi projeler de masaya yatırıldı.

Asya Kalkınma Bankası Başkanı Takehiko Nakao, ortaklık ilişkilerinin pekiştirilmesine verdiği destekten dolayı Mirziyoyev'e teşekkür ederken, Asya Kalkınma Bankasının Özbekistan ile geniş kapsamlı iş birliğini geliştirmeye hazır olduğunu vurguladı. Takehiko Nakao ele alınan konulara vurgu yaparken Özbekistan'a 2,6 milyar dolarlık kredi ayırmayı planladıklarını dile getirdi.

Takehiko Nakao'nun temasları kapsamında Özbekistan ile Asya Kalkınma Bankası arasında; KOBİ'ler, meyve-sebzecilik, ilçe suları ve kara yollarının altyapısının geliştirilmesi konularını kapsayan projelere 573 milyon dolarlık kredi ayrılmasına yönelik anlaşma da imzalandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?