banner15

Asya Oyunları için 50 bin kişi evinden oldu

Türkmenistan'da yapılacak V. Asya Kapalı Oyunları için 50 bin kişi tahliye edildi

Asya Oyunları için 50 bin kişi evinden oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) yayınladığı bir raporda Türkmenistan’daki Gurbangeldi Berdimuhamedov rejiminin 2017 yılında ülkede yapılacak V. Asya Kapalı Oyunlarına hazırlık çerçevesinde yaklaşık 50 bin kişiyi evlerinden ettiğini bildirdi.

Amnesty’e göre 2014 yılının Mart ayından 2015 yılının Nisan ayına kadar geçen dönemde ülkenin başkenti Aşkabat yakınlarındaki Çoganlı köyünde her birinde ortalama 5 kişi yaşayan 5 bin konut yerle bir edildi. Örgüt bu bilgilere köyün uydu görüntülerini de ekledi.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Eylül ayına kadar 10 bin ev tamamen yıkıldı, yıkım işleri çevre bölgelerde de devam ediyor. Yıkımlar sonucunda yüzlerce aile evsiz kaldı.

Raporda Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un Asya Olimpiyat Konseyi tarafından organize edilen oyunlar için yapılacak projeleri bizatihi kendisinin denetlediği bildirildi.

Açıklanan raporda “Berdimuhammedov rejimi ülkenin büyük petrol ve gaz rezervlerini istediği gibi kullanmaktadır. Bu rejim V. Asya Kapalı spor oyunlarını uluslararası konumunu iyileştirmek için bir fırsat olarak görüyor" denildi.

Uluslararası Af Örgütü yabancı hükümetler ve iş dünyasını Türkmenistan ile insan hakları ihlallerine katkıda bulunacak siyasi ve ekonomik işbirliği yapmamaya davet etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 13:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35