banner15

Atambayev Kırgız halkından af diledi

15 Ekim'de cumhurbaşkanı seçilen Sooronbay Ceenbekov yeni görevini teslim alırken eski lider Atambayev halkından kendisini affetmesini istedi

Atambayev Kırgız halkından af diledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'da 15 Ekim'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Sosyal Demokrat Partisinin (SDP) adayı Sooronbay Ceenbekov, yemin ederek görevine başladı. Kırgız bayrağını öpen Ceenbekov, Almazbek Atambayev'den Kırgız Sancağı'nı devaldı ve sağ elini anayasaya koyarak ant içti.

Halkına, partililerine teşekkür eden Ceenbekov, dış politikada ulusal çıkarların korunmasına devam edileceğini kaydederek, "Rusya Federasyonu ile stratejik ilişkilerimizi güçlendireceğiz. Komşu Çin ile ilişkilerimizi derinleştireceğiz. Orta Asya'daki komşu ülkeleri ile tarihi bağlarımızın doğrultusunda ilişkilerimizi geliştireceğiz. Avrupa Birliği üye ülkeleri ile yakın ilişki kurmaya devam edeceğiz. Türkiye ve ABD ile iş birliğimizi geliştireceğiz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı görevini devreden Atambayev de Ceenbekov'e başarı ve bol şans diledi. Kırgızistan'ın sosyo-ekonomik olarak gelişmesine maddi yardımda bulunan ülkelere minnettar olduğunu ifade eden Atambayev, görevinde bir çok şeyi tamamlayamadığını belirterek Kırgızistan halkından kendisini affetmesini istedi.

SOORONBAY CEENBEKOV KİMDİR?

Tarım Enstitüsü mezunu olan 59 yaşındaki Ceenbekov, Sovyetler Birliği döneminde parti ilçe teşkilatı sekreterliği ve devlet çiftliği müdürlüğü yaptı.

Üç dönem milletvekilliği yapan Ceenbekov, 2007’de Tarım Bakanlığına atandı. Ceenbekov, 2010’daki halk devriminin ardından Oş bölgesine vali olarak gönderildi.

Bişkek’e 2015’te dönen Ceenbekov, Devlet Personel Başkanlığına, daha sonra da Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanlığına getirildi.

Ceenbekov, cumhurbaşkanlığı adayı gösterilene kadar 14 ay boyunca başbakanlık yaptı.

Başbakanlık görevi sırasında medya mensuplarına uzak tavrıyla dikkati çeken Ceenbekov, sadece görevinden ayrılacağı gün devlet televizyon kanalının konuğu olmayı kabul etti.

Seçim kampanyasında “Halkın birliği sonsuza dek” sloganını benimseyen Ceenbekov’un kardeşi Asılbek Ceenbekov milletvekilli, diğer kardeşi Cusupbek Şaripov da büyükelçi olarak görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 10:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35