banner15

Atambayev, 'zengin komşusu'ndan af dilemeyecek

Almazbek Atambayev iki ülke arasındaki sınır sorunlarından dolayı komşu Kazakistan’ı yine sert bir şekilde eleştirdi.

Atambayev, 'zengin komşusu'ndan af dilemeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, 15 Kasım tarihinde Bişkek'te düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Ulusal Konseyi” toplantısında yaptığı konuşmada "zengin komşudan" özür dilemeyeceğini söyledi.

Kırgız lider konuşmasında Nursultan Nazarbaev’den "yaşlı diktatör" olarak bahsetti. Bu ayın sonunda Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılacak olan Almazbek Atambayev iki ülke arasındaki sınır sorunlarından dolayı komşu Kazakistan’ı yine sert bir şekilde eleştirdi.

Kırgız lider yaptığı konuşmada, “Kazak makamlarının kaprislerindan dolayı ülkemizin Avrasya Ekonomik Topluluğu ile (Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Beyaz Rusya ve Ermenistan üye olan) alakaları kesilmiş durumdadır” dedi.

Cumhurbaşkanı, medyada yer alan bazı kişilerin "Başkan Atambayev zengin bir komşusunun bacaklarına eğilerek af talep ettiğini" iddia ettiği iddialarına da cevap verdi.

Atambayev, "Ne için özür dilemeliyim? Kırgızistan'ın içişlerine müdahale etmemesini istediğim için mi? Kırgızistan yasalarına saygı göstermesini talep ettiğimiz için mi? Artık kimse kendi emirlerini bize empoze etme hakkına sahip değil ... Atambayev affetmek istemiyor" dedi.

Kazakistan, 10 Ekimde uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeleyi esas göstererek Kırgızistan ile sınırındaki denetimlerini sıkılaştırmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 14:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35