banner15

Atambayev'in Türk okulu tavrı değişmedi

Kırgızistan Devlet Başkanı Atambayev, yıl sonu değerlendirmesi toplantısında ülkelerindeki Gülen okulları ile ilgili yaptığı açıklamada okulların kapatılmayacağını ancak kontrolleri altında olduğunu söyledi

Atambayev'in Türk okulu tavrı değişmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, yıl sonu değerlendirme toplantısında göreve gelmesinden bu yana geçen beş yıl içinde ülkede neler değiştiğine dair yaptığı açıklamada, "Beş yıl öncesine göre, Kırgızistan bambaşka bir Kırgızistan oldu" açıklaması yaptı.

Görevi süresindeki en önemli başarısının ise Kırgızların büyük bir ulus olduğunu hatırlaması olduğuna dikkat çekti. "İstikrarlılığın sağlanması da çok önemli" diyen Atambayev, "Bu süre içinde birçok iş yapmış olsak da daha bir çok hedefimizi yerine getiremedik" dedi.

Atambayev, "2016 yılını bizim gibi geçiren hiçbir komşumuz olmadı. Göçebe oyunları gibi kültürel faaliyetlerle Kırgızlar nasıl bir ulus olduklarını hatırladılar. Kırgızistan 2040 yılında, tarihteki Kırgız Kaganatı’nın 2200’üncü yılını kutlayacak. Ben önümüzdeki hafta kısa bir tatil yaparak, Kırgızistan’ın 2040 yılına kadarki kalkınma stratejisi projesini yazacağım” dedi.

GÜLEN OKULLARI

Atambayev basın toplantısında Gülen okulları ile ilgili soruyu şöyle yanıtladı:

"Ben Fetullah Güleni ve onun örgütünü bilmiyorum. tanımıyorum. sebat okulları ve onlar (gülenciler) devrim düzenlemeye kalktılar diyorlar. Belki bu, Türkiye’de öyle oldu; ama bu durum Kırgızistan’da 'absürd’dür. Biz Sebat’ın neyle ilgilendiğini iyi biliyoruz. ama gelecekte de (bir sıkıntı) olmasın diye, ben örgütün tüzüğünü bir kere gözden geçirmeyi, öğretim planlarını gözden geçirmeyi istedim. Ben Kırgızistan Eğitim Bakanlığı’nın bu kurumların yönetim kurulunun bir üyesi olmasında anlaştım. Eğitim Bakanlığı, gerektiği zaman blok paketi olan kurum olacak. bu sadece güvenlik için yapılıyor.

Gerçekte, ben biliyorum; Sebat okulları çok kaliteli eğitim kurumlarıdır. Bu nedenle adını değiştireceğiz. Sebat değil, ‘Sapat ’ olacak. Kırgızistan Eğitim Bakanlığı kurumun baş üyelerinden olacak ve gözlemci kurumda bizzat bulunarak her zaman kontrol edecek. Bu okulları biz zaten hiç kapatmayacağız. Türkiye ile ilişkiler hakkında ne derseniz, konuyu yine hatırlattığınız için ben de cevabını vereyim. Orada, ben Türkiye'nin (Rus uçağı) uçağı düşürmesinin yanlış olduğunu söylediğim için darıldılar. Şimdi ise onlar bu hatalarını üstlendiler; ki şimdi ise onların bir bakanı, her zaman bu okulları kapatın diye bize kızan, ya da onun yerine başka birisi olsun, bu dediklerinin de hata olduğunu anlayacaklar.

Bence, hiçbir ülkenin ilişkileri, diğer bir ülke ile bu ülkenin (Türkiye'nin) bakanının dediği gibi bir düzeyde kurulmaması gerek. Bize büyük bir ağabeyin gereği yok. Bizim ağabeylerimiz vardı zamanında. Biliyoruz nasıl oluyor. Biz eşit ilişkide çalışmaya hazırız ve onu da bekledik.”

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48