banner15

Avrasya Edebiyat Forumu başladı

Avrasya kıtası ülkeleri edebiyatçı ve yazarları arasındaki bağların eski Sovyetler Birliği ülkelerinin bağımsızlığı kazanmasından sonra koptuğu gerçeğini dile getiren Kazak edebiyatçılar, bağları yeniden canlandırmak için bu tür forumların önemli olduğunu dile getirdi 

Avrasya Edebiyat Forumu başladı

Kazakistan’ın başkenti Astana’da “Çağdaş dünyada sözün enerjisi” temalı Avrasya Edebiyat Forumu başladı. 

Kazakistan Yazarlar Birliği ile Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığının işbirliğinde Bağımsızlık Sarayı'nda düzenlenen forumun açılışına Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ve Kazak şair Oljas Suleymenov’un yanı sıra Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Rusya ve diğer ülkelerden edebiyatçı ve yazarlar katıldı. 
Muhamediulı, forumun amacının çeşitli ülkeler arasındaki kültürel ve edebiyat alanındaki bağların kurulması olduğunu belirterek, “Dünya sadece ‘siyah altınımızı’ (petrolü) ve dış politikadaki önemli girişimlerimizi değil, aynı zamanda kültürel başarılarımızı da bilmeli.” dedi. 

Şair Suleymenov ise Avrasya kıtası ülkeleri edebiyatçı ve yazarları arasındaki bağların eski Sovyetler Birliği ülkelerinin bağımsızlığı kazanmasından sonra koptuğunu dile getirerek, bağları yeniden canlandırmak için bu tür forumların önemli olduğunu söyledi. 

Ömeroğlu yaptığı açıklamada, Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan cumhuriyetlerde tarihi romanların çok yayınlandığına işaret ederek, romanların fazlalığını halkın kendi tarihiyle buluşma ve bugünkü kimlik problemlerine tarihinden bir cevap arayışının neticesi olarak değerlendirdi.

Türk cumhuriyetlerinin edebiyat alanındaki bağlantılarını kurmak noktasında sıkıntıların olduğunu kaydeden Ömeroğlu, "Ama bir birimize olan alaka yüksek. Bir birimizi tanımaya, tercüme etmeye çalışıyoruz. Ama çeviri, alfabe problemleri var. Bütün bunlar aşılmadan Türk dünyasındaki edebiyattan sevinerek bahsetmek güç." diye konuştu.

Ömeroğlu, söz konusu sorunların birkaç yılda çözülmeyeceğini, ancak bugünkü yönelişin neticenin çok iyi yerlere gideceğini sözlerine ekledi. 

Parmaksız da popüler kültürün günlük hayata girmesiyle insanların edebiyat ve sanattan uzaklaştığını ve daha çok maddiyata değer vermeye başladığına dikkati çekerek, "Yeniden maneviyata dönmemiz gerek." şeklinde konuştu.

Avrasya kıtası ülkeleri arasındaki edebiyat ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi konularının tartışıldığı forum yarın sona erecek.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48