banner39

Avrupa'dan Kazakistan'a 380 milyon dolar yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Kazakistan arasında 380 milyon dolarlık yatırım anlaşmaları imzalandı

Orta Asya 26.05.2016, 11:29 26.05.2016, 11:29
Avrupa'dan Kazakistan'a 380 milyon dolar yatırım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Çakrabarti, Kazakistan ile 380 milyon dolarlık anlaşma imzaladıklarını bildirdi.

Astana Ekonomi Forumuna katılmak üzere Kazakistan’a gelen Çakrabarti, Bağımsızlık Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, EBRD ile Doğu Kazakistan, Kostanay valiliklerinin yanı sıra KazTransGaz Aymak, İntergaz Orta Asya ve FoodMaster şirketleri arasında tarım endüstrisi, su temini, kanalizasyon ve enerji alanlarında projelere imza atıldığını söyledi.

EBRD tarafından geçen sene Kazakistan’a petrol ve doğalgaz dışında 800 milyon dolarlık yatırım yapıldığını dile getiren Çakrabarti, “Bu sene de imzaladığımız projelerin toplam büyüklüğü 380 milyon doları geçti.” dedi.

Çakrabarti, EBRD’nin bugüne kadar Kazakistan’a toplam 7 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını hatırlatarak “36 ülkenin içinden Kazakistan bizim dördüncü büyük piyasamızdır.” diye konuştu.
Kazakistan’da yapılan reform ve inovasyonlar sayesinde yatırımların arttığına işaret eden Çarkabarti, “Kazakistan Hükümeti ile yaptığımız ortaklık anlaşması kapsamında yapılan reform ve inovasyonlar, bugün imzaladığımız projelerin hazırlanmasına zemin teşkil etmektedir..” yorumunu yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?