banner39

Aytmatov ödülleri sahiplerini buldu

Aytmatov ödüllerine, Kazak lider Nazarbayev, Londra kütüphanesi, Yönetmen Konçalovksi, sinema oyuncusu Arinbasarova ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi layık görüldü

Orta Asya 13.12.2012, 17:40 13.12.2012, 17:40
Aytmatov ödülleri sahiplerini buldu

Murat Hayati/ Dünya Bülteni

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un doğumun 84. yıl münasebetiyle düzenlenen uluslararası Aytmatov ödülünün sahipleri açıklandı. Buna göre, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, yazarın eseri "İlk Öğretmen" adlı romanından alınan filmin yapımcısı Rus Yönetmen Andrey Mihalkov Konçalovski ve aynı filmde rol alan sinema oyuncusu ve tiyatro sanatçısı Nataliya Utevlevna Arinbasarova, Londra Kütüphanesi ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Aytmatov ödülüne layık görüldü.

Uluslararası Cengiz Aytmatov ödülü ilk kez geçen yıl düzenlenmişti. Yazarın doğum günü münasebetiyle her yıl düzenlenmesi kararı alan Aytmatov ödül sahiplerini Rusya, Almanya, İngiltere ve Kazakistan ülkelerinden akademisyenlerden oluşan jüri üyeleri belirliyor.

Aytmatov 1928 yılında 12 Aralık tarihinde dünyaya gelmişti. Böbrek yetmezliği ile hastaneye kaldırılan Aytmatov, Almanya'daki bir hastanede 2008 yılında hayata veda etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü