banner39

Azerbaycan'da 10 aday yarışacak

9 Ekim'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri için 10 kişinin adaylığı onaylandı

Orta Asya 13.09.2013, 15:53 13.09.2013, 15:54
Azerbaycan'da 10 aday yarışacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan'da 9 Ekim'de yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvurularını değerlendiren Merkezi Seçim Kurulu (MSK), başvuruların incelemesini tamamladı ve 10 kişinin adaylığını onaylandı.

MSK'nın son toplantısında, Demokrat Parti Başkanı Serdar Celaloğlu'un adaylık başvurusu ve 40 bin seçmenin imzasının bulunduğu dilekçe incelendikten sonra uygun bulunarak onaylandı.

Aynı toplantıda, Vatandaş ve İnkişaf Partisi Başkanı Ali Aliyev ve "REAL" sivil toplum kuruluşu yöneticisi İlgar Memmedov'un adaylık başvuruları, dilekçelerde geçersiz imzaların fazla olması nedeni ile onaylanmadı.

Daha önce adaylıkları kabul edilen Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ümit Partisi Başkanı İgbal Ağazade, Birleşik Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev, Muasır Müsavat Partisi Genel Başkanı Hafız Hacıyev, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Araz Alizadev, Milli Diriliş Harekatı Partisi Genel Başkanı Ferec Guliyev, Milletvekili Zahit Oruç, Azerbaycan muhalefetinin yeni oluşturduğu ve Milli Şura adını verdikleri koalisyonun ortak adayı Prof.Dr. Cemil Hesenli ve Adalet Partisi Başkanı İlyas İsmayılov'la beraber adaylıkları onaylananların sayısı ona ulaştı.

Cumhurbaşkanı seçimlerinde yarışmak için toplam 22 kişi başvuruda bulunmuş, MSK, Milli Şura'nın ortak adayı Oskar ödüllü ünlü yönetmen Rüstem İbrahimbeyov dışında diğer bütün başvuruları kabul etmişti. İbrahimbeyov'un başvurusunun kabul edilmemesine neden olarak, aynı zamanda Rus vatandaşı olması ve 74 yıl boyunca sadece 1163 gün Azerbaycan'da yaşaması gösterilmişti.

MSK'nın kabul ettiği 21 başvurudan 10'unun onaylandığı, üçünün ise onaylanmadığı belirtilirken, beş adayın 40 bin imzalı dilekçe getirmediği için adaylıklarının kabul edilmediği, üç bağımsız adayın ise adaylıklarını geri çektikleri kaydedildi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?