Azerbaycan'da muhalefetin cumhurbaşkanı adayına ret

Merkezi Seçim Komitesi, muhalefetin ortak adayı İbrahimbeyov'un adaylık başvurusunu onaylamadı

Azerbaycan'da muhalefetin cumhurbaşkanı adayına ret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan Merkezi Seçim Komitesi (MSK), ekimde yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimleri için meclis dışı muhalefetin tek ve ortak aday olarak belirlediyi Oskar ödüllü ünlü yönetmen Rüstem İbrahimbeyov'un adaylık başvurusunu reddetti.

MSK'dan yapılan açıklamada, İbrahimbeyov'un adaylık başvurusunun incelendiği, kendisinin aynı zamanda Rusya vatandaşı olması nedeni ile başvurunun kabul edilmediği belirtildi.

İbrahimbeyov'un 1991 yılından itibaren Rusya vatandaşı olduğunun belirtildiği açıklamada, yönetmenin 74 yıl boyunca sadece 1163 gün Azerbaycan'da yaşadığı kaydedildi.

Azerbaycan meclis dışı muhalefetin en önemli temsilcilerinden Musavat Partisi (MP), Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) ve "El Harekatı" ile çeşitli STK'lar tarafından yeni oluşturulan "Milli Şura" isimli koalisyon, Oskar Ödüllü ünlü yönetmen İbrahimbeyov'u aday göstermişti.

Daha sonra İbrahimbeyov'un adaylığının onaylanmama ihtimali gündeme gelmiş, muhalefet, tarihçi Prof.Dr. Cemil Hesenli'yi yedek aday göstermişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 16:22
banner53
YORUM EKLE

banner39