Azerbaycan'da seçim için 22 kişi başvurdu

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 22 kişi adaylık başvurusunda bulundu

Azerbaycan'da seçim için 22 kişi başvurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan'da 9 Ekim'de yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri için 22 kişi başvuruda bulundu.

Azerbaycan Merkezi Seçim Kurulu'nun (MSK) son toplantısında, eski Meclis Başkanı Resul Guliyev, Azerbaycan Demokrat Parti Başkanı Serdar Celaloğlu ve bağımsız aday Hidayet Rüstembeyli'nin başvuruları incelendikten sonra uygun bulunarak kabul edildi.

Bugüne kadar toplam 22 adayın başvurusunu inceleyen MSK, meclis dışı Azerbaycan muhalefetinin yeni oluşturduğu ve Milli Şura adını verdikleri koalisyonun ortak adayı Oskar ödüllü ünlü yönetmen Rüstem İbrahimbeyov dışında diğer bütün başvuruları onayladı.

İbrahimbeyov'un başvurusunun kabul edilmemesine neden olarak, kendisinin aynı zamanda Rus vatandaşı olması ve 74 yıl boyunca sadece 1163 gün Azerbaycan'da yaşaması gösterildi.

MSK tarafından başvuruları onaylananlar arasında, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Milli Şura'nın yeni adayı Prof.Dr. Cemil Hesenli, Azadlık Partisi Başkanı Ahmet Oruç, Vatandaş ve İnkişaf Partisi Başkanı Ali Aliyev, Liberal Demokrat Parti Başkanı Fuad Aliyev, Ümit Partisi Başkanı İgbal Ağayev, Muasır Müsavat Partisi Başkanı Hafız Hacıyev, Sosyal Demokrat Parti Başkanı Araz Alizade, Birleşik Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Kudret Hasanguliyev, milletvekilleri Zahid Oruç ve Ferec Guliyev, Doğu Batı Araştırmalar Merkezi Başkanı Erestun Oruçlu, Adalet Partisi Başkanı İlyas İsmayılov, "REAL" sivil toplum kuruluşu yöneticisi İlgar Memmedov ve kamuoyunca tanınmayan bazı bağımsız adayların isimleri bulunuyor.

Başvurusu onaylananların, en geç 9 Eylül'e kadar 45 bin seçmenin imzaladığı dilekçeyi MSK'ye ulaştırması gerekiyor.

Bugüne kadar sadece Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ümit Partisi Başkanı Ağayev, 45 bin seçmenin imzasının bulunduğu dilekçeyi MSK'ye verdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 14:29
banner53
YORUM EKLE

banner39