Bab'ta üç yıl aradan sonra DEAŞ'sız Kurban Bayramı hazırlıkları

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ'tan temizlenen Bab ilçesinde Kurban Bayramı hazırlıkları devam ediyor. Kent dışında kurulan kurbanlık pazarında yoğunluk yaşanıyor

Bab'ta üç yıl aradan sonra DEAŞ'sız Kurban Bayramı hazırlıkları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) desteğiyle Özgür Suriye Ordusu'nun DEAŞ'tan temizlediği Halep'in Bab ilçesinde halk, örgütten kurtulduktan sonraki ilk Kurban Bayramı için hazırlıklarını sürdürüyor.

Şubat ayının son haftasında örgütten kurtarılan ilçede, DEAŞ'ın zarar verdiği yol, cadde ve parklar onarılarak bayrama yetiştirilmeye çalışılıyor. İlçenin yerel meclisi, yol, cadde ve sokak kenarları ile refüjlere, ağaç ve çiçekler dikerek kenti DEAŞ'sız bayrama hazırlıyor.

Kent meclisinin şehirdeki hummalı çalışmaları sürürken, kentin dışında kurulan kurban pazarında da yaklaşan bayramdan dolayı yoğunluk yaşanıyor. Cerablus, Çobanbey ve Bab'ta kurulan hayvan pazarları çevre bölgelerden de ilgi görüyor.

Bab Yerel Meclis yöneticilerinden Ahmed Şerif yaptığı açıklamada, DEAŞ'ın yol, cadde ve refüjlere verdiği zararı tamir ederek ilçeyi bayrama hazırladıklarını belirtti.

İlçe merkezi yakınındaki kavşakları da onararak boyayacaklarını ifade eden Şerif, ''DEAŞ şehre büyük zarar verdi. DEAŞ kentten çıkartıldıktan sonra kentin imarına önem verdik.'' diye konuştu.

Bab'taki koyun pazarına kurbanlık almaya gelen Azez sakinlerinden Abu Abdo, DEAŞ ile çatışmalar ve samanın pahalı olması nedeniyle bu yıl kurbanlık fiyatlarının arttığını, pazarda küçükbaş hayvanların 80 bin ila 205 bin Suriye lirasına (yaklaşık 520 ila 700 Türk lirası) satıldığını söyledi.

Abdo, "Üç yıl aradan sonra ilk defa DEAŞ'sız Kurban Bayramı'na girdiğimiz için sevinçliyiz. Bu yıl kurban etlerimizi fakirlere dağıtacağız. Ben de bütçeme göre bir tane kurban arıyorum.'' dedi.

KURBANLIK FİYATLARI SATIŞLARI ETKİLİYOR

Pazarda küçükbaş hayvan satan Haldun Ramadan, rejim bölgelerinde kurbanlıklarını satmalarına izin verilmediğinden Bab'a geldiklerini kaydederek, "Satışlarımız nispeten az. Samanın pahalı olması ve meraların yetersizliği nedeniyle kurbanlıkların fiyatları bu yıl arttı. Tabii ki en önemli nedeni çatışmalardan dolayı besiciler farklı bölgelere gitti veya koyunlarını sattı.'' ifadelerini kullandı.

DEAŞ'ın bölgede ekili alanlara patlayıcı ve mayın yerleştirmesi sonucu çok sayıda küçükbaş hayvanının telef olduğunun altını çizen Ramadan, şöyle devam etti:

''DEAŞ'ın çıkartılmasıyla bölge güvenli hale geldi. Temizlenen bölgeye çok sayıda besici geldi. Kurbanlıkların elde kalmaması için fiyatlarda indirim de yapıyoruz, alıcı da buluyoruz. Halk uzun bir süredir DEAŞ'tan dolayı kurban kesmiyordu."

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında TSK'nın destek verdiği Özgür Suriye Ordusu, Bab'ı, 24 Şubat'ta terör örgütü DEAŞ'tan kurtarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017, 19:56
banner53
YORUM EKLE

banner39