banner39

banner35

BAE şirketi Syrdarya'da kenevir ekimine yatırım yaptı

Orta Asya 02.12.2020, 12:11
BAE şirketi Syrdarya'da kenevir ekimine yatırım yaptı

Merkezi BAE'de bulunan Uluslararası Endüstriyel İnovasyon Grubu'nun (IIG) Özbekistan'da büyük bir kenevir yetiştirme projesi başlattığını bildirdi.

Başlangıçta, Özbekistan Tarım Bakanı Jamshid Khodjayev, Syrdarya (Sirderya) bölgesini ziyareti sırasında Şubat 2019'da ülkede teknik esrar ekimi, ürünlerin işlenmesi ve üretimine ilişkin projeyi ülke Cumhurbaşkanına sundu.

Mart 2019'da devlet başkanının Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyareti sırasında ikili yatırım anlaşması imzalandı.


Özbekistan da bu proje için tüm yasal zemini sağladı. Bu nedenle, 17 Mart 2020'de Özbekistan Cumhurbaşkanı, teknik kenevirin endüstriyel amaçlar için yetiştirilmesine, işlenmesine ve depolanmasına izin veren bir yasa imzaladı. Syrdarya bölgesinde 3.842 hektar bu bitkinin tarımı için tahsis edilmiştir. Gelecekte ekim alanının 25 bin hektara çıkarılması planlanıyor.

Özbekistan hükümetinden alınan bir kararname, yüzde 0,2'den az THC içeriğine sahip teknik kenevir yetiştirilmesine izin veriyor. Bu arada, Khavast bölgesinde ekilen kenevir çeşidi daha da az miktarda tetrahidrokanabinol - yüzde 0.00008 içeriyor. Bu, yasanın gerektirdiğinden 2,5 bin kat daha az.

İmzalanan anlaşmaya göre IIG, Syrdarya bölgesinde teknik kenevir, keten ve diğer tarım bitkileri yetiştirmek için bir proje uyguluyor. Şu anda, yatırımcı kenevir yetiştirmek, hasat etmek ve işlemek için yüksek kaliteli ekipman satın aldı.

83 adet modern tarım, otomotiv ve özel ekipmanların yardımıyla tahsis edilen arazinin tam anlamıyla geliştirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Her hektar toprak yeniden işlenir, yabani otlar çıkarılır, tuzluluk kontrol önlemleri uygulanır ve damla sulama düzenlenir.

Kenevir, kullanım dışı arazi alanlarını rehabilite etmek için kullanılmaktadır. Dolayısıyla Khavast bölgesinde teknik kenevir ekimi için ayrılan arazide 30 yıldır ekim yapılmamaktadır. Sonuç olarak, farklı türlerdeki çok yıllık yabancı otların bulaşması söz konusudur. Ayrılan alanların yaklaşık yüzde 50'sinde güçlü tuzluluk vardır.

Kısa sürede, sadece kenevir ekimi için değil, aynı zamanda ondan ihracata yönelik hammaddelerin işlenmesi ve üretimi için de kapsamlı bir çalışma gerçekleştirildi. IIG şirketler grubunun bir parçası olan Özbek'e bağlı RS Success Agro, bütçe fonlarını kullanmadan projeyi bağımsız olarak finanse ediyor.

Yatırımcının gelecek planları, düşük THC içerikli, ancak yüksek sap ve tohum verimi olan kendi çeşitlerini yaratmaktır. Böylelikle Özbekistan, kenevir yetiştiren ve ondan çeşitli ürünlerin üretimini tesis eden dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline gelecektir.

Günümüzde esrar gıda, kozmetik, tekstil, hafif, kağıt, inşaat, havacılık, askeri, yakıt ve diğer endüstriler için en popüler hammaddedir. Modern işleme teknolojileri, 50.000'den fazla çevre dostu ürün ve ürünün üretimi için teknik kenevir hammaddelerinin kullanımına izin verir. Sentetik üretimden kaynaklanan yüz binlerce ton toksik atığa mükemmel bir ekolojik alternatiftir.

Teknik kenevir, kağıt ve kağıt hamuru endüstrisi için ekolojik bir hammaddedir. Tesisin yetiştirilmesi, Özbekistan'da ithal edilen kağıt ürünlerinin değiştirilmesine olanak sağlayacak. Bugün Özbekistan'ın kağıt sanayiinin toplam üretim hacmi yüzde 10-12, geri kalanı ise ithalat.

Uluslararası uzmanlar, esrarın çağımızın ana kültürlerinden biri haline geldiğine dikkat çekiyor. Danışmanlık şirketlerine göre, plastik endüstrisi yaklaşık on yıl içinde yüzde 40'a kadar bitki bazlı hammadde kullanacak. Ve teknik esrar bu önemli rolü oynayacak.

Kenevir, dünya çapında yaklaşık 50 ülkede yetiştirilmektedir. Hatta bazı eyaletlerde stratejik bir statü bile aldı.

Kaynak: CentralAsia

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?