banner39

BAE üzerinden kaçak Hacca gidenler dönüşte Taşkent havalanında gözaltına alındı

Hacca izinsiz giren Özbek hacıları güvenlik hizmetleri tarafından havaalanında gözaltına alındı ​​ve sorguya çekildi.

Orta Asya 30.08.2019, 12:19 30.08.2019, 15:03
BAE üzerinden kaçak Hacca gidenler dönüşte Taşkent havalanında gözaltına alındı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'ndeki özel firmalar aracılığıyla Özbek Müslüman Manevi İdaresi'nin izni olmadan hac vazifesini ifa etmek için Suudi Arabistan'a giden 35 Özbekistan vatandaşı 28 Ağustos tarihinde Taşkent havaalanında gözaltına alındı.

Centralasian.org'a göre, Taşkent havaalanında gözaltına alınan Özbek hacılarından biri, güvenlik görevlilerinin kendisine, “Hacc'a kiminle gittiğini, hacılar grubunu yönetenin kim olduğunu, seyahat için ne kadar ödediklerini ve yurtdışında kimlerle tanıştıklarını” sorduğunu söyledi.

28 Ağustos tarihinde yerel saatle saat 16: 30'da Dubai'den Taşkent'e uçtuk. Havaalanında, Devlet Güvenlik Servisi çalışanları tarafından gözaltına alındık ve sorgu için ayrı odalara götürüldük. Sorgulama sırasında bizi Taşkent'ten Davron adında sakallı bir adamla karşı karşıya geldiler. Bize, “Bu adama ne kadar para ödediniz?” Diye sordular: O zaman, grubumuza gelen kadınlardan biri orada bir skandal yarattı ve şöyle dedi: “Hacı olmak için sıramın gelmesini 30 yıl bekledim ama artık bekleyemedim. Orada kötü bir şey yapmadık, hac sırasında başkanımızın sağlığı için dua ettik. ”dedi. Kadının sözlerinden sonra durum yumuşadı. Yedi saat orada tutulduk ve tüm pasaportlar alındı. Sonra eve gitmeme izin verdiler, bizi sorgulamaya çağırdıklarında pasaportlarımızı karakoldan alabileceğimizi söylediler.

Özbekistan Bakanlar Kurulu altında Diyanet İşleri Komitesi tarafından 7 Haziran 2017 tarihinde kabul edilen Hac ve Umre olaylarının düzenlenmesi ve yürütülmesine ilişkin Yönetmeliğe göre, Özbek Müslüman Manevi İdaresi'nin izni olmadan özel şirketler aracılığıyla Hac ve Umre ziyaretleri için Mekke'ye gidilmesi Müslüman Kurulu (DUMU) tarafından yasaklandı.

Bu Yönetmeliğe göre, Özbekistan'daki Suudi elçiliği DUMU'nun izni olmadan Özbek vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu.

Geçen sonbaharda, Özbekistan Bakanlar Kurulu Diyanet İşleri Komitesi Müslümanların özel seyahat acentaları aracılığıyla Umre için Suudi Arabistan'a seyahat etmelerini yasakladı. Özbekistan'daki özel tur operatörleri 2016 yılında bu turları organize etmek için izin aldı. Ancak Diyanet İşleri Komitesi Başkanı Jasur Akramov'un 18 Eylül 2018'de Özbekistan'ın Turizm Gelişimi için Devlet Komitesi Başkanı Bakhtiyar Umarov'a gönderdiğine dair resmi bir yazıyla, gelecekte "özel şirketler tarafından turlar düzenlemenin uygun olmadığı" söylendi.

Mesela, daha önce Özbekler Umre için yola çıktığında, Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) 'deki Suudi Büyükelçiliği'nden umre vizesi alıyordu. Ortalama olarak, böyle bir tur 2 bin dolara mal oluyordu. Bununla birlikte, geçen yıldan itibaren Dubai'deki Suudi Büyükelçiliği Özbek vatandaşlarına seyahat acentaları aracılığıyla vize vermeyi reddetmeye başladı.

Bununla birlikte, bu kısıtlamalara rağmen, son iki yılda, bazı Özbekler, Dubai'deki özel firmalara vize başvurusu yaparak Hac ve Umre ziyaretlerini yapmaya devam etmişti.

Taşkent havaalanında gözaltına alınan Özbek hacılarinden biri, Müslümanların Manevi Kurulu aracılığıyla Mekke'ye seyahat etmenin "çok zor ve pahalı" olduğunu söyledi.

"Müslümanların Manevi İdaresi, yalnızca Hacc'a yapılan gezileri tekelleştirdi. Ülkede yıllardır sıralarını bekleyen, ancak yine de Mekke'ye gidemeyen Müslümanlar var. İkincisi, Suudi Arabistan'a DUMU aracılığıyla seyahat etmek çok pahalı - 4 bin dolar. Dubai'deki özel firmalar 3 bin dolara hac yapma imkanı sunuyor. Müslümanlara Müslümanların Manevi Yönetimi'nden çok daha iyi koşullar sunuyorlar ”dedi.

Müslümanların Manevi Müdürlüğü'nün bir çalışanı olan Saidakmalkhon Shakirov, başkent havaalanında bir grup hacının tutukluluğunun farkında olmadığını söyledi. Ona göre, Özbek hacılarının özel şirketler aracılığıyla yapılması yasaklanan yasadışı seyahatler yapıyor.

2017 yılında, 32 milyondan fazla nüfusu olan Özbekistan'a yönelik Hac kotasının yaklaşık yüzde 40 artırılarak 5 bin 200'den 7 bin 200 kişiye çıktığını hatırlayın.

Bununla birlikte, geçen yıl Özbekistan, Müslümanların Mekke'ye ikinci kez Hac için gitmesine kısıtlamalar getirildi. Kurallara göre, Özbekler hayatlarında sadece bir kez Hacc'a gidebilir. Ayrıca, yeni kurallara göre, Umre'ye gitmek isteyenler son iki yılda Umre yapmamışlarsa veya son beş yıl içinde Hacc'a gitmemişlerse Umre yapabilirler.

Kaynak: ca-news

banner53
Yorumlar (1)
FERUZA SULTONBEKOVA 2 yıl önce
Kendim Ozbekistanliem Turkiyada Turk adamde imam nikahıem Eşim Umraga gutirmak istiyur kendise 3defe Hacca gitti ben Turkiyada gıda bilirmiem gitmam için nasil evraklar lozim olur
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?