banner15

BDT çalışmaları yenilenecek

Bağımsız Devletler Topluluğu Eylül ayında biraraya gelerek topluluğun çalışmalarını gözden geçirerek yenilenme yoluna gidecek

BDT çalışmaları yenilenecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) çalışmalarının yeniden şekillendirilmesi görüşmelerinin Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te sonbahar zirvesinde ele alınmasına karar verildi.

Bişkek’te yapılan BDT ülkeleri Hükümet Başkanları Konseyi toplantısında, BDT faaliyetlerini gözden geçirme kararı alındı. Karar Kırgızistan Başbakanı Sooronbai Jeenbekov’un BDT örgütün faaliyetlerini optimize etmek ihtiyacı gerekçesiyle gündeme getirildi.

BDT İcra Komitesi Başkanı Sergei Lebedev, "Konu Bişkek'te 16 Eylül tarihinde yapılacak BDT Devlet Başkanları toplantısında ele alınacaktır." dedi.

Lebedev, “Biz konunun önemini açık ve samimi ortamda görüştük. Heyetlerin başkanları BDT faaliyetleri hakkında kendi değerlendirmelerini paylaştı. Bu BDT gibi uluslararası organizasyon için doğal bir süreçtir. Nitekim Birleşmiş Milletlerin varlığı boyunca bu örgütte değişiklikler yapılması devamlı olarak gündeme getiriliyor” açıklamasında bulundu.

BDT 8 Aralık 1991 tarihinde Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Beyaz Rusya arasında imzalanan anlaşma ile kurulmuş devletler topluluğudur. Anlaşma ile Sovyetler Birliği resmen yıkılmış oldu. 

21 Aralık 1991 tarihinde Estonya, Letonya, Litvanya ve Gürcistan hariç tüm eski Sovyet Cumhuriyetleri bu anlaşmayı imzaladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 16:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48