banner39

Bişkek-Washington üs pazarlığı sürüyor

Kırgız lider Atambayev, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blake ile görüştü, üssün sivil amaçlar için kullanılmasını istedi

Orta Asya 02.04.2012, 16:42 02.04.2012, 17:16
Bişkek-Washington üs pazarlığı sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, başkent Bişkek'te bulunan ABD Dışişleri Bakanı'nın Güney ve Orta Asya'dan Sorumlu Yardımcısı Robert Blake'i kabul etti. Görüşmede, süresi 2104 yılında dolacak olan ABD'nin Bişkek yakınlarındaki Transit Merkezi'nin durumu ele alındı.

Atambayev, ABD'nin ülkesindeki hava üssü konusunun iki ülke ilişkilerinin ana gündem maddesi olduğunu hatırlattı. Göreve gelir gelmez, üssün kapatılması gerektiğini ifade eden Kırgız lider, Blake ile görüşmesinde üssün sivil taşımacılık için kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Robert Blake de Kırgızistan'ın Orta Asya'daki rolüne işaret ederek, Afganistan'da barışın sağlanması ve bu ülkenin ekonomik kalkınmasına katkısından dolayı Kırgız lidere teşekküer etti.

Görüşmede Kırgızistan ile ABD arasındaki ekonomik işbirliği, askeri ve terör ile mücadele konusunda gündeme geldi.

Geçtiğimiz hafta da Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral James Mattis, Orta Asya ülkeleri ziyareti kapsamında Atambayev tarafından kabul edilmişti

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?