banner15

Bişkek'te 'Kazak-Kırgız-bir doğmuş' toplantısı yapıldı

Kazakistan ve Kırgızistan arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için "Kazak-Kırgız-bir doğmuş" platformu biraraya geldi

Bişkek'te 'Kazak-Kırgız-bir doğmuş' toplantısı yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek’te 28 Mayıs tarihinde "Kazak-Kırgız-bir doğmuş" tartışma platformunun toplantısı yapıldı.

Bişkek’teki Kazakistan Büyükelçiliği basın hizmetinden verilen bilgiye göre, toplantıya Profesör J.Jorobekov, sinema yöneticisi B.Karagulov, "Kırgız tili" cemiyeti reisi R.Kurbanov, yazar M.Abakirov, M. Tentimishev, A. Sarmanbetov’un yanı sıra başka davetliler katıldı.

Kazak diplomat Karim Kokrekbaev yaptığı açıklamada, Kazakistan ve Kırgızistan liderleri Nursultan Nazarbayev ve Sooronbay Jeenbekov’un son dönemde dört kez buluştuklarını ve iki ülke ilişkilerini düzenleyen tarihi belgeler imzalıklarını söyledi.

Kazak diplomat, Kazakistan Büyükelçiliği olarak iki ülke arasındaki kardeşlik, iyi komşuluk ve karşılıklı yararlı ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunacaklarını, kültürel ve ekonomik alanlarda işbirliğini geliştirmek için çaba harcadıklarını belirtti.

Toplantıda Zh.Zhorobekov dini ve etnik çatışmalar dünyanın gündemini meşgul eden mevcut koşullarda Kazakistan’ın çok etnikli ve çok inançlı bir toplum inşa etme modeli birçok ülke için örnek olacağını söyledi.Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 12:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48