Bişkek'te Kırgız el sanatları sergisi

Bişkek'te Eylül sonuna kadar açık kalacak sergide ülkenin enünlü sanatçılarının eserleri yer alırken sergi Kırgızların sanat tarihinin özeti gibi...

Bişkek'te Kırgız el sanatları sergisi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Gapar Aytiyev Görsel Sanatlar Merkezi'nde beş ünlü Kırgız sanatçının eserlerinden oluşan sergi, Kırgızistan'ın el sanatları tarihini gözler önüne serdi.

Sergi, Bişkek'in Gapar Aytiyev görsel sanatlar müzesinde düzenlendi. Sergi Kırgızistan'ın 5 ünlü sanatçısının eserlerinden oluşurken, en çok dikkat çeken ise Kırgız millî halıları olan Ala Kiyiz ve Şırdak numuneleri... Sergide ressam Toktogül Kasımov, kuyumcu Anatoliy Veliçko ve Valeriy Ruppel, geleneksel el sanatları ustası Burulkan Düyşeyeva ile geleneksel halk sanatları ustası Cumabay Umetov'un eserleri sergilendi. Karma sergi Kırgız el sanatlarının toplu gösterimi niteliğinde.

Kırgızlar'ın millî halısı Ala Kiyiz ve Şırdak işleriyle tanınan Toktogül Kasımov, Kırgız geleneksel sanatlarının gelişmesine büyük katkısı olan bir isim. Hasır üzerine keçe ile çeşitli resimler ve nakışlar da çizen Kasımov, Kırgızistan'da ve farklı ülkelerde birçok ödül kazandı. Karma sergide, Toktogül Kasımov'un hazırladığı 10'dan fazla millî halı sergileniyor. Sanatçının farklı zamanlarda yaptığı ala kiyiz ve şırdaklarda Kırgızlar'ın yaşama biçimi tasvir ediyor. Uygulama ustası olarak bilinen Burulkan Düyşeyeva'nın çalışmaları da geleneksel ve millî renkliliği ile benzerlerinden ayrılıyor. Doğumunun 75. yıldönümü kutlanan Burulkan Düyşeyevanın, ala kiyizleri de bu sergide ilgilileri ile buluştu. Düyşeyeva'nın ala kiyizlerinin en önemli özelliği ise geleneksel yöntemlerle yapılmış olmaları.

Kırgızistan'daki ünlü kuyumculardan biri sayılan Anatoliy Veliçenko taş ve bükülen metallerden oluşturduğu çalışmalarıyla uluslararası bir üne kavuşmuş. Eserlerinde gösterişli biçimleri seven sanatçının sergide 4 farklı kolyesi de bulunuyor. 1970 ve 80'li yıllarda yeni form ve stil arayışlarıyla bilinen Valeriy Ruppel de Kırgız dekoratif sanatında keçeyi kullanan sanatçılar arasında yer alıyor. Ürünleri Kırgızistan ve Rusya'daki çeşitli müze arşivlerinde saklanan sanatçı sergide 14 numaralı standda "ipek yoluyla" adlı sergisi gösteriliyor. Keçe işleme, metal, kemik gibi malzemeler yardımıyla ortaya konan ürünler sergide dikkat çeken parçalar arasında.

Kırgız halk sanatçısı ve Kırgız profesyonel uygulamalı sanatlarının önemli ismi Cumabay Umetov'un, ala kiyiz ve hasır üzerine çalıştığı eserler ise sergideki en geniş alanı kapsıyor. Umetov keçe yardımıyla halı üzerine Kırgız peyzajlarını ve günlük hayatını canlandıran eserleri ile biliniyor. Sergideki diğer sanatçıların hocası ve ustası olan Umetov'un sergideki eserlerinden bazıları, 'yayla, 'esrarengiz gece', 'seyir', 'efsane', ve 'Kırgız motifleri' adlarını taşıyor.

Bişkek Gapar Aytiyev görsel sanatlar müzesinde açılan ve ziyaretçilerini Kırgız el sanatlarının tarihinde yolculuğa çıkaran sergi Eylül ayı sonuna kadar açık olacak.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 16:58
banner53
YORUM EKLE

banner39