banner15

BM de Özbekistan'daki Afganistan toplantısında olacak

26-27 Mart tarihlerinde Özbekistan'da yapılacak olan Afganistan konulu konferansa ABD'nin ardından BM'de heyet göndereceğini açıkladı

BM de Özbekistan'daki Afganistan toplantısında olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da düzenlenecek 'Afganistan' konulu konferansa BM Genel Sekreterinin de katılması bekleniyor

Başkent Taşkent'te 26-27 Mart tarihlerinde yapılacak uluslararası konferansa BM Genel Sekreteri Antoniou Guterrice, Birleşmiş Milletler Afganistan Özel Temsilcisi Tadamiti Yamamoto ve Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanı Federica Mogherini'nin katılması bekleniyor.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, toplantıya Çin, Rusya, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Türkiye, Hindistan, İran, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışişleri bakanları da davet edildi.

Konferans katılımcılarının Afgan hükümeti ve Taliban hareketi arasında herhangi bir şart olmaksızın doğrudan müzakerelere başlamanın gerekliliğine ilişkin bölgesel ve küresel görüşlerini açıklamaları bekleniyor.

ABD Başkanı Trump Özbekistan liderine mektup yollayarak bu ay sonunda gerçekleşecek Afganistan toplantısına heyet göndereceğini söylemişti.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 10:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35