banner39

BM, Kırgızistan'daki Özbek okulları için endişeli

BM, Kırgızistan'ın Özbek dilinde eğitim veren okullardan desteğini çekmesinin endişe verici olduğunu açıkladı

Orta Asya 19.02.2015, 14:26 19.02.2015, 14:26
BM, Kırgızistan'daki Özbek okulları için endişeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Orta Asya Bölge Temsilciliği (OHCHR) Kırgızistan’ın güneyinde Özbek dilinde eğitim veren okulların kapatılmasından endişe duyduğunu açıkladı.

“Kırgızistan Cumhuriyeti eğitim sisteminde halkın ve etnik ilişkilerin birliğini güçlendirilme” konulu konferansta konuşan BM temsilcisi Elizabeth de Costa, Özbek okullarının Kırgızistan’da halkın birliğini güçlendirme çabaları için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Kırgız Anayasası ve "Devlet dili yasası azınlıklara kendi anadillerinde eğitim alma hakkını garanti ediyor. BM temsilcisi buna rağmen ülkenin güneyindeki Oş ve Celalabad illerindeki bazı okullarda eğitimin sadece Kırgız dilinde verilmesi ve azınlık okullarına devlet yardımının kesilmesinin endişe verici olduğunu ifade etti.

OHCHR ayrıca Kırgızistan’da Üniversitelere giriş sınavlarının sadece devlet dilinde yapılmasını bir ayrımcılık olarak değerlendirdi. BM kurumunun Mayıs ve Haziran 2015 yılındaki toplantılarında Kırgız Cumhuriyeti’nin bu alandaki siyaseti gündeme alınacağı bildirildi.

Yorumlar (1)
kg 7 yıl önce
Kırgızistan'ın Özbek dilinde eğitim veren okullardan desteğini çekmesinin umut vericidir ama destek çekti diye bir kanıt yok zaten özbek okulunda okuyan öğrenci velilerinden kırgız okulu açılsın diye talepler var....
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?