banner39

BM'den Kırgızistan'a 'Baskıyı durdur' çağrısı

BM Kırgız yetkilileri aktivistlere karşı baskıyı durdurmaya çağırdı

Orta Asya 15.10.2016, 10:09 15.10.2016, 10:22
BM'den Kırgızistan'a 'Baskıyı durdur' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Orta Asya komitesi Kırgızistan’da insan hakları aktivistlerine gittikçe artmakta olan baskı ile ilgili endişelerini dile getirdi. Komite tarafından yayınlanan bildiride, insan hakları aktivistlerinin hukuklarının temin edilmesinin şart olduğu bildirildi.

Kırgızistan’da son yıllarda insan hakları aktivistlerine giderek artan bir baskı hakkında konuşan BM İnsan Hakları Orta Asya komitesi Direktörü Ryszard Kamenda, Bişkek resmi yetkililerini insan hakları savunucularının haklarının korunmasına çağırdı.

Ryszard Kamenda konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kırgızistan 1994 yılında imzaladığı BM İnsan Hakları Savunucuları haklarının Korunması anlaşmasına uymalı ve onların barışçıl toplantı ve ifade özgürlüğünü temin etmelidir” dedi.

BM bildirisinde 2015 yılından bu yana Kırgızistan'da insan hakları savunucularının durumunun kötüleştiği belirtilerek, hükümet yetkililerin onları tehdit ettiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev birçok konuşmalarında insan hakları savunucularına yönelik olumsuz tutum sergilemişti.

İnsan hakları aktivistlerine karşı hükümetin tutumu hakkındaki aktivist Gulkaki Mamasalieva şunları söyledi:

Hükümet yetkilileri, milletvekilleri bu konuda yasaların çiğnendiğinin farkındalar. Onlar sivil toplum aktivistlerinin gerçeği söylediğini de biliyorlar. Ancak Devlet başkanı insan hakları aktivistlerini yersiz eleştirmeye başladıktan sonra onlar da buna uyuyorlar.

Geçen yıllar içinde hükümet ve basın tarafından sert eleştirilen aktivistler arasında Tölaykan İsmailova ve Aziza Abdurasulova da yer alıyor. Aktivistler ilk olarak, Oş olaylarında suçlanan Azimcan Askarov haklarını savundukları, sonra ülkede yapılmak istenen anayasa reformunu eleştirdikleri ve geçen ay Varshava’da AGİT insan hakları toplantısında Kırgız hükümeti tarafından Oş olaylarının organizatörü olarak Kadircan Batyrov ile aynı masayı paylaştıkları için ağır eleştirilere maruz kalmışlardı.

Bazı milletvekili İçişleri Bakanlığından bu insan hakları aktivistlerinin tutuklanmasını istemişlerdi. İnsan hakları aktivisti Tölaykan Ismailova’ya göre, hükümetin bu tur baskıları onların hayatlarını tehlikeye söküyor.

"İşkenceye Karşı Koalisyon" grubu da Cumhurbaşkanı Atambayev’in insan hakları aktivistlerini eleştirmesini sert şekilde protesto etmişti.

Ancak, Kırgız hükümeti, uluslararası ve yerel örgütler,bu tür çıkışlarına henüz yanıt vermedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?