banner39

banner35

'BÜYÜK TÜRKİYE-TÜRKİSTAN BULUŞMASI' toplantılarının ikincisi yapıldı

"BÜYÜK TÜRKİYE-TÜRKİSTAN BULUŞMASI” toplantılarının ikincisi İstanbul’da Üsküdar Belediyesi yeni Nikah salonunda yapıldı

Orta Asya 18.11.2017, 16:49 18.11.2017, 17:28
'BÜYÜK TÜRKİYE-TÜRKİSTAN BULUŞMASI' toplantılarının ikincisi yapıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (TürkistanDer) tarafından düzenlenmekte olan “BÜYÜK TÜRKİYE-TÜRKİSTAN BULUŞMASI” toplantılarının ikincisi 17 Kasım Cuma akşamı İstanbul’da Üsküdar Belediyesi yeni Nikah salonunda yapıldı.

TürkistanDer Haber Merkezi'nden alınan bilgiye göre, toplantıya şu anda ülkemizde yaşayan  Orta Asyalı muhacirlerle beraber Türkiye'den çok sayıda STK temsilcileri, aydınlar ve iş adamlarından oluşan 200'den fazla kişi katıldı.

Toplantı Kur'an-ı Kerim okunması ve “TürkistanDer” Başkan yardımcısı Dr. Namoz Normumin Mohammad’ın kısa konuşması ile açıldı.

Misafirlere Özbek ve Türk yemeklerinden ikram edildikten sonra “TürkistanDer” adına konuşma yapan Tahir Abdulgani Abdullah, Türkistan davasının özünü anlattı ve şu anda Türkiye’de yaşamakta olan muhacirlerin sorunları üzerinde durdu. Abdullah 'Orta Asyalı Müslümanların Türkiye’de başta ikamet olmak üzere birçok sorunu olduğunu ve suçsuz olduklarına inandığımız bir çok muhacirin  halen işkence ve muhalifleri öldürme riski olan ülkelerine gönderilmekte olduğunu belirtti. Ağustos ayından bu yana 30’dan fazla Türkistanlı muhacir gözaltına alındı. Bir bölümü Geri Gönderme Merkezleri’nde hapis durumdalar. Bazıları da ülkelerine teslim edildi” diye belirtti.

Daha sonra Kastamonu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Kavuncu “Tarihte ve bugün Türkiye ve Türkistan kardeşliğinin önemi” adında bir konuşma yaptı. O konuşmasında Türkistanlıların bin yıldır Anadolu’ya gelmeye devam ettiklerini ve Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra günümüzde bu iki kardeş Müslüman toplulukların birbirleri ile daha fazla yakınlaşması ve işbirliği yapması için imkanlar doğduğunu söyledi.

Türkiyeli ensarlar adına bir konuşma yapan İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Zehir iki ülke halklarının kardeşliğinin ilmi, dini ve kültürel yönlerinin önemini anlattı.

Toplantının serbest konuşmalar bölümünde çok sayıda Türkistanlı ve Türkiyeli Müslümanlar bu kardeşlik buluşmasından memnuniyetlerini dile getirdiler.

Toplantı “TürkistanDer” Başkanı Burhan Kavuncu'nun kapanış konuşması ile sona erdi.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?