Çin Devlet Başkanı Şi'den Kazakistan'a ziyaret

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk aylarından bu yana yurt dışına çıkmayan Şi, yaklaşık 3 yıl aranın ardından ilk kez yabancı ülkeye ziyaret gerçekleştiriyor.

Orta Asya 14.09.2022, 15:36
Çin Devlet Başkanı Şi'den Kazakistan'a ziyaret

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Orta Asya ülkesi Kazakistan'a resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Öğleden sonra başkent Nur Sultan'a ulaşan Şi'yi havaalanında Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev karşıladı.

Kovid-19 salgınının ilk aylarından beri yurt dışına çıkmayan Şi, yaklaşık 3 yıl aradan sonra ilk kez yabancı ülkeyi ziyaret ediyor. Şi Cinping, son resmi ziyaretini Ocak 2020'de Myanmar'a yapmıştı.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, iki liderin Kazak-Çin kapsamlı ortaklığının güçlendirmesine yönelik önerileri tartışacağı" ve "ikili anlaşmalara imza atacağı" belirtildi.

Cumhurbaşkanlığınca yayınlanan videoda, havaalanındaki karşılama sırasında Şi ve Tokayev ile heyetlerindekilerin sıhhi maskeler taktığı görüldü.

Şi, Kazakistan'ın ardından Özbekistan'ı ziyaret ederek Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) Semerkant'ta düzenlenecek Devlet Başkanları Konseyi Zirvesi'ne katılacak.

Zirvede Şi Cinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yüz yüze görüşme yapılması bekleniyor. İki lider en son şubatta Pekin Kış Olimpiyatları öncesinde Pekin'de bir araya gelmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?