banner39

Çin Devlet Başkanı Şi, Kazakistan'da

Çin lideri Şi, Kazakistan'a bir ziyarette bulunarak Nursultan Nazarbayev ile görüştü

Orta Asya 07.09.2013, 15:54 07.09.2013, 15:54
Çin Devlet Başkanı Şi, Kazakistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Orta Asya turu kapsamında Kazakistan'ın başkenti Astana'ya geldi.

Devlet Başkanlığı Sarayı'nda askeri törenle karşılanan Çin Devlet Başkanı Şi, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Nazarbayev, ikili görüşmede, Çin Devlet Başkanı'nın tarihi ziyaretine büyük önem atfettiklerini vurgulayarak, "Bu ziyaretin, ülkelerimiz ve halklarımızın arasındaki dostluk, işbirliği ve güveni yepyeni seviyeye yükselteceğinden eminim" diye konuştu. Şi de "Ben uzun zamandır bu ziyareti hayal ediyordum ve bugün hayalimin gerçek olduğunu söyleyebilirim. Sizin beni havaalanında karşılamanızdan gurur duydum. Güzel ve modern şehrinizi gezdik. Boskırların incisi Astana gerçekten gelişiyor. Başkentiniz, genç cumhuriyetinizin yüzü" ifadesini kullandı.

Kazakistan ile Çin arasında kapsamlı stratejik ortaklık bildirisinin yanı sıra, her iki ülkede büyükelçilik binasının inşaatı için arazi sağlanması, barışçıl amaçlarla uzayın keşfi ve kullanımında işbirliği, Horgos nehri üzerinde inşa edilen su dağıtım merkezinin ortak kullanımı, Kazak demiryolları şirketi ile Lianyungang hükümeti arasında işbirliği ve kömür işletmeciliği alanlarında anlaşmalar imzalandı.

İmza törenin ardından ortak basın toplantısında Nazarbayev, "Kazakistan ile Çin arasında ortak sınırımızı güçlendirdik. Ticaretimizi artırdık. Çin'in Kazakistan'daki yatırımı 26 milyar doları buluyor. Ülkemizde Çin, 3. yatırımcı ülke konumunda. Doğalgaz ve petrol alanlarında işbirliğimiz artıyor" diye konuştu. Şi'nin ziyareti çerçevesinde, iki ülke arasında 30 milyar dolarlık anlaşmalara imza atıldığının altını çizen Nazarbayev, iki ülke arasındaki projelerin hayata geçirilmesinin, ülkelerin birbirinin işlerine karışmadan "iyi komşuluk" şartları çerçevesinde olacağını vurguladı.

Nazarbayev ayrıca, Kazakistan'ın, Asya-Pasifik bölgesine çıkmak için Lianyungang limanını kullanmak istediğini ve Çin'den petrol rafinerisi inşa edilmesini, iletişim, altyapı, ulaşım, inşaat, sosyal ve eğitim alanında işbirliğinin artırmasını istediklerini kaydetti.

Çin Devlet Başkanı Şi ise ticaret hacmini 2015 yılına kadar 40 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Astana'daki Nazarbayev Üniversitesini ziyaret eden Şi'ye fahri profesörlük unvanı verildi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?