banner15

Çin ve Özbekistan Orta Asya'nın tarihini ortaya çıkarıyor

Çin ve Özbekistan bilim adamları Orta Asya eski uygarlıkların gizemlerini çözmek için çalışıyor

Çin ve Özbekistan Orta Asya'nın tarihini ortaya çıkarıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin ve Özbek bilim adamları 2013 yılı sonunda başlayan ortak arkeolojik kazılar sırasında, Özbekistan'ın güneyinde antik mezarlar ve yerleşim yerleri keşfetti.

Yapılan yeni keşiflerin, tarihte Yüeçiler ve Kangüyler adı verilen antik halkların kültürel hayatının yanında, aynı zamanda M.Ö 1 ve 3'ncü yüzyılda var olan Kushan İmparatorluğu'nun oluşum sırlarını öğrenmeye de yardımcı olacağı açıklandı.

Çinli Profesör Wang Jianxin, Yüeçiler adlı halkın kültürel özelliklerinin uzun süredir bilinmediğini ifade etti. Tarihi belgeler göre M.Ö. 2'nci yüzyılda, Yüeçiler kabilesi Usunu kabilesinin saldırısı sonucu Çin'in kuzey batısındaki yerlerini terk edip kuzey Amu Darya bölgelerine göç etmişti. Bu göç esnasında Büyük İpek Yolu havzasındaki Batı ile Doğu bölgeleri arasındaki ilişkilerde derin etkiler olmuştu.

Özbek bilim adamı Amriddin Berdimurodov, son yıllarda Özbek ve Çinli arkeologların Semerkant, Kashkadarya ve Surkhandarya illerinde araştırmlarda bulunarak bu bölgelerdeki tarihi göçebe kültürlerin anıtlarını araştırdığını söyledi.

Geleneksel olarak, Kushan İmparatorluğu'nun doğudan gelen Yüeçiler tarafından kurulduğu söyleniyor. Ancak Çinli Profesör Wang Jianxin, Yüeçiler kabilesinin muhtemel yenilgisinden sonra Kushan İmparatorluğuna katıldığını öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 15:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35