Çin'den Kırgızistan'a petrol yatırımı

Çinli yatırımcılar Kırgızistan’da iki petrol rafinerisi inşa ediyor

Orta Asya 04.12.2012, 16:42 04.12.2012, 16:42
Çin'den Kırgızistan'a petrol yatırımı

Murat Hayati/ Dünya Bülteni - Bişkek

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve eski dönemin sanayi kenti Tokmak'ta Çinli yatırımcılar tarafından 70 milyon ABD doları değerinde iki petrol işletme rafinerisi kurulacak.

Bir yıl içinde tamamlanarak işletmeye hazır hale gelecek olan tesisten çıkan üründen dolayı ülkenin yakıt bağımsızlığı politkasının da değişeceği ileri sürülüyor. Eski yün fabrikası olan 20 hektarlık araziye sahip bu alanda şimdiden petrol işletme alet ve teknik ekipmanların getirildiği belirtildi. Çinli  işletme Müdürü Go Jinmin kış mevsiminden dolayı çalışmaların biraz azaldığını, havaların ısınması ile gerekli ekipmanların taşınmasında hızın artacağını kaydetti.

Tokmak Belediye Başkanlığı Ekonomi Bölüm Başkanı Radık Şekinov yaşanan gelişmenin Kırgızistan için bir ilk olacağını vurgulayarak, işletmenin başlaması ile petrol satışında rekabetin artacağı ve fiyat indiriminin yaşanacağını ileri sürüyor.

Uzmanlar ise, Kırgızistan'da ham petrolun bulunmadığını bu işletme için ürünlerin Kazakistan ve Rusya'dan taşınacağını belirterek, fiyat indirimin ise söz konusu olmayacağını belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?