banner15

Çin'le Kırgızistan arasında 1 milyar dolarlık anlaşma

Çin, Kırgızistan'da yeni bir havaalanı yapmak ve var olan bazı havaalanlarının birtakım alt yapı ihalelerini aldı. Taraflar arasında imzalanan anlaşmanın yaklaşık bir milyar dolar olduğu belirtiliyor

Çin'le Kırgızistan arasında 1 milyar dolarlık anlaşma

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin ve Manas Havaalanı arasında bir milyar dolarlık proje anlaşması imzalandı. Kırgızistan'ın Manas kentindeki Manas Havalanının Çin'le imzaladığı pproje anlaşmasının yeni bir havaalanı inşaatını ve bazı alt yapı hizmetlerini kapsadığı belirtiliyor.

Kırgızistan'ın açık hisse senetli devleti şirketi olan Manas Havaalanı, Çinli CMEC şirketi ile Oş bölgesinde yeni havaalanı inşa etmek için bir anlaşma imzaladı. Şirketin basın birimi, Manas Havaalanında toptan ve perakende uluslararası ticret terminali inşaatı anlaşmasının yanı sıra, Batken ve Isık-Köl uluslararası Havalanlarının altyapı yenileme ve onarım anlaşmaları imzalandığını duyurdu.

Taraflar arasında imzalanan anlaşmaların toplam maliyetinin yaklaşık bir milyar dolar tuttuğu belirtiliyor. Uzmanlar, Rus petrol şirketi Rosneft'in 1 milyar dolarlık yatırımının gelmeyeceğini ve Kırgızistan'ın çıkış yolunu Çin'le anlaşma yapmakta bulduğunu ileri sürüyor. Planlanan yatırımın ilginç bir tarafı da, henüz çalışmaya başlamamış bir banka olan ŞİÖ Bankası üzerinden gelecek olması olarak yorumlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 14:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48