banner39

Coğrafya'nın göçebe kültürünü koruma projesinin yazarı: Asla bitmeyecek bir işe başladığımı farkettim

Dünya Moğolları projesi ile gündeme gelen eski Moğol bakan, "İnsanlar içtenlikle konuşurlar sadece köylerde, şehirlerde, başkentlerde, insanlar yürekten konuşmazlar, bunun için vakti bile olmaz ”diyor.

Orta Asya 16.11.2019, 11:05 16.11.2019, 14:35
Coğrafya'nın göçebe kültürünü koruma projesinin yazarı: Asla bitmeyecek bir işe başladığımı farkettim

Eski Moğolistan Ulaştırma Bakanı ve eski VHH milletvekili Manhchuluuny Zorigt, "Dünya Moğolları" iddialı projesini hayata geçirdi.

M. Zorigt ve ekibi üç yıldır Moğolistan'ı geziyor, Tuva, Buryatia ve hatta Japonya'yı ziyaret ediyor, fotoğraf çekimleri yapıyor ve belgeseller çekiyorlardı.

Mongkhuluuny'nin soyadı Moğolcadan “ebedi taş” olarak çevrilmiştir ve Zorigt adı “cesaret” anlamına gelir. Bu ifadelerin her ikisi de, varlığı sırasında tamamen Moğolistan'dan uluslararası bir taneye yükselen projenin kendisini sembolize ediyor gibi görünmektedir.

Eski parlamenter, işadamı ve politikacının proje fikrini nasıl ortaya çıkardıklarından bahseden Zorigt, “Çok fazla iş yaptım, ülkenin demokratikleşmesi için öğrenci hareketinin lideriydim, iki kez Moğolistan Parlamentosu'na seçildim, Altyapı Bakanı oldum. Üç yıl önce, bunu bitirmem gerektiğini anladım, en sevdiğim şeyi yapmak istedim - fotoğrafçılık. Bütün ülkeyi gezip fotoğraf çekmek istedim. Ama sonra, gelecek için sistematik ve daha faydalı bir şey bırakmam gerektiğini anladım. ” diyor.

Artık projenin zaten bir TV kanalı var; günün 24 saati ekibin çektiği her şeyi gösteriyor. Programlar hem özel bir televizyon kanalında hem de Moğolistan merkez televizyonunda yayınlanmaktadır.

Bu projeyi birlikte üç kurum yapıyor - Munchululun Zorigt, Moğolistan Merkez Televizyonu ve Unitel.

Zorigt, “Televizyon kanalımızda, araba sürdüğümüz, çamura saplandığımız yeri gösteriyoruz. Bütün Moğollar projemizi takip ediyor. Mesela Moğolistan’da şu an Moğolistan Devlet Başkanı ve Başbakan’dan daha popüler biriyim ve bu proje yüzünden “ diyor.

Z. Mnkhchuluuny, “5 Moğol olarak üç yıl boyunca gezdik, Rusya'nın Transbaikal bölgesinde, İç Moğolistan'da Tuva'da Buryatia'daydık. 15 binden fazla Moğol'un yaşadığı Japonya'daydık. Yakında Kazakistan'a gitmeyi planlıyoruz ”diyor.

Proje birçok kamu şirketi tarafından finanse edilmektedir, genel sponsor Moğol şirket Enerji Kaynağı, Erdenet madencilik ve işleme tesisi, Unitel, Moğolistan Merkez TV ve binlerce Moğol.

“İnsanlar projemize 'Dünyadaki Moğollar' diyor. Ama benim düşünceme göre, proje dünyanın Moğolları ile ilgili değil, göçebe bir yaşam tarzı ile ilgili. Bana göre göçebe yaşam tarzı her gün ve her saat kayboluyor. Güçlü bir şehirleşme var, gittikçe daha fazla insan kentleşiyor. Gelecekteki neslin bugün göçebe kalmayı bırakmasını istedim. Buna Moğolistan'dan başladım ve Japonya'nın Transkarpatya Tuva kentine gittim. Göçmenlerimizin ne yaptığını, kentlilere nasıl dönüştüğünü göstermek istedim. Örneğin, Belarus'ta ayrıca Türkiye, Arabistan, Orta Asya ve Çin'de göçebeler de var. Göçebe bir yaşamdan geriye kalanların kültürünü göstermek istiyorum." diyor.

Resmen Göçebe Coğrafyası (Göçebe Coğrafya Derneği) olarak kayıt yaptırdık. Ancak Moğolistan’da “dünyadaki Moğollar” olarak popüleriz. Dünyanın tüm göçebelerini dolaşmak istiyoruz ”diyor Zorigt.

“Rusça konuşulan bölgeler son zamanlarda bizi çok davet etti. Projemiz Tuva'da 2 hafta, Buryatia'da ise yaklaşık 2 ay çalıştıktan sonra, Trans-Baykal Bölgesinde, Rusça konuşan göçebelerin yakınında olduk. Çince'de projemiz de çok popüler, çünkü dördüncü aydır İç Moğolistan toprakları üzerinde çalışıyoruz. Moğolca bilen nüfus, projemizi biliyor. Ve şimdi Rusça, İngilizce, Çince yazıyoruz. Yakında Kazakça yazmaya başlayacağız. Bugün dünyada birçok Kazak yaşıyor, ancak orijinal videodaki göçebe yaşam tarzı sadece İç Moğolistan topraklarında kaldı. Kazakistan çok Avrupalılaşmıştır, göçebelikten çok az şey kalmıştır. Yakında Moğolistan’ın Kazakları hakkında bir kitap yayınlayacağız ”diyor Zorigt, gelecekle ilgili planları paylaşıyor.

“Moğolistan coğrafi olarak iki süper güç arasında yer alıyor, denize erişimimiz yok. Komşularımız - Rusya ve Çin - bize pek çok ülke ile ilişkileri yoluyla kendi bölgelerini geliştirme fırsatı veriyorlar. Gelecekte de ana ortaklarımız olmaya devam edecekler, ancak aynı zamanda Moğolistan her zaman birçok ülke ile ilişki kurmaya çalıştı. Yıllarca güneydoğuya baktık - Japonya, Güney Kore, Kuzey Kore. Şimdi Kazakistan, Türkiye ile çok gelişmiş bir hava hizmetimiz var ve bu yıl da sürekli uçuşlar başladı. Bu bize bize yakın ruhu olan insanlarla iletişim kurma fırsatı veriyor - Özbekler, Kırgızlar, Kazaklar. Kırgızistan'daki yıllık “Dünya Göçebe Oyunları” festivalini ziyaret etmek istiyorum.

Tabii ki, festivaller ve benzeri etkinlikler çok ilginç. Ancak tüm değer yerleşim yerlerinde, uzak köşelerde yaşayanlarda büyük baş hayvancılıkla uğraşmaktadır. Ülkelerin her birinde köylere uzaklaşıyoruz ve sadece o ülkeyi, devleti anlayacağız. Ve bizim aracılığımızla, dünya bu insanları anlayacaktır. İnsanlar içtenlikle konuşurlar sadece köylerde, şehirlerde, başkentlerde, insanlar yürekten konuşmazlar, bunun için vakti bile olmaz ”dedi.

Uluslararası bir proje haline geliyoruz

“Özbekistan'da bu projeyi bizimle yapabilecek ortaklar bulmak istiyoruz. 21. yüzyılın başlangıcı çok ilginç bir dönem. Yaptığımız materyalleri projede çocuklarımıza bırakırsak, 100-150 yıl sonra kitaplardan, medyadan geçerek bizi daha fazla anlayabilecekler. Belki bugün, çocuklarımıza iyi şeyler önerebiliriz. Gelecek nesiller için bugünün tarihini kaydetmek zorundayız ”diyor Zorigt.

"Bakan olduğum zaman kravat yoktu, bunun yerine hep boynuma bir kamera asılırdı. Yılda dört mevsim kapısız bir araba sürdüm.

Üç yıldır seyahat ediyorum, toplam 36 ay boyunca sadece 3 ay evdeydim, kalan süre boyunca hep yoldaydım. Projemizde 30'dan fazla kişi çalışıyor.

Projeye başladığımda 3 yılda Moğolistan'ın her yerine seyahat etmeyi düşündüm. 3 yıl geçti ve bunun yeterli olmadığını anladım. Sonra, 10 yılda tarihsel olarak 10 milyon Moğol belgeleyeceğimi düşündüm. Ama şimdi anladım ki, sadece Moğollarda duramazsın. Bu, göçebe bir kültürdür, onbinlerce farklı derecelerde birçok ülkede kaldığı bin yıllık bir kültürdür. Bu dünyadaki en güçlü kültürlerden biri. Ve tüm ülkelerde ve Arabistan'da ve Orta Asya ülkelerinde sabitlenmelidir. Şimdi fark ettim ki asla bitmeyecek bir işe başladım"

Politikadan daha değerli şeyler olduğunu anladım.

“Bir politikacıyken, katılımımla ülkemin kalkınmasına yardım edeceğimi umuyordum. İki yıl seçildim, sekiz yıl boyunca hükümette parlamentodaydım. Ancak bu projeyi yapmaya başladığımda, bunun çok daha gerekli olduğunu anladım. Bugün bunu yapmazsam, bunu yapacak başka kimse yok. Ve mecliste her zaman başka birçok avcı olacak, ”diye güler Zorigt.

Askar Akayev bizi ülkeye yerleştirdi

Ben ekibimizdeki en yaşlı kişiyim. Gençlerin, ülkelerini, diğer ülkelerin kültürlerini tanıma konusunda daha güçlü bir isteği var. İyi teknoloji üzerinde çalışmayı öğreniyorlar, Ekibimizdeki bir çok genç üniversitede okumak için bizden ayrıldı. Moğolistanlı birçok popüler fotoğrafçı saflarımızı bıraktı, uluslararası çalışıyor ve medya pazarında takdir görüyor.

Moğolistan’ın öğrenci birliğinin başkanıydım. Askar Akayev, Kırgızistan cumhurbaşkanı olduğunda, uluslararası bir mitinge davet edildik. Orada performans gösterdim. Ve öyle oldu ki benden sonra başkanları çıktı. Konuşmasında Moğolistanlı bir adamın sözlerinin gençler için, devlet için, ulus için çok değerli olduğunu söyleyerek sözlerimi kullandı. O zamanlar ülkemizde sadece demokratik değişiklikler yaşandı, devam ettik ve gençlik örgütlerinin yeni durumda nasıl çalışması gerektiğini söyledim. Görünüşe göre değerli bir şey söyledim çünkü geldiğimizde öğrenci yurduna yerleştirildik. Olayı bıraktığımızda bizi dağlardaki güzel bir kır evine yerleştirdiler.

O zaman bile, ülkenin liderliği bugün gençliği nasıl destekleyeceğinizi anladı ve bu gelecek olacak. Hasat için onu sulamalısınız, özen göstermelisiniz, devlet gelişmek istiyorlarsa gençlere de dikkat etmelidir.

“İş ve maaş arayanları işe almıyoruz. Seyahat etmeyi sevenler, kamerayı kullanmayı seviyoruz. Bir projede çalışmak çok büyük bir fiziksel yük. Şehir halkı çok yoruluyor ve rahatlamak için çok fazla şeye ihtiyaç duyuyorlar: haplardan psikiyatriste kadar ”diyor Zorigt.

“Çok fazla fiziksel aktivitemiz var. Birkaç aydır yoldayız ve bu nedenle ekibimiz çoğunlukla illerden gelen adamlardan oluşuyor. Bugün şehir adamları o kadar sert değiller, sıcak bir duşa ihtiyaçları var ve bu her yerde mümkün olmuyor. Doğaya daha yakın olan insanlar sert, fiziksel olarak iyi gelişmişlerdir. Çabucak her şeyi anlarlar, çabucak bir şeyler öğrenirler. Şehirliler telefonla büyüdüler ve bitecekler. Ve kırsal kesimler hızla gelişiyorlar, hızla kendilerini açıyorlar. Bunlardan, üst düzey fotoğrafçılar olur. Her gün birkaç bin fotoğraf çekiyorlar ”dedi.

Zorigt'in iki çocuğu var; en küçük kızı ABD'deki bir üniversitede okuyor. Zorigt'e göre, Amerika'dan bir tatil için geliyor, takıma katılıyor, köylere seyahat ediyor.

“Denerim. Böylece çocuklarım şehirde değil, Ulan Batur'dan en az 20-30 kilometre uzakta yaşıyorlar. Bir kız davamı takip edebilir, çocuklarım çok iyi fotoğrafçılar ”diyor Zorigt.

Kaynak: ca-news

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?