banner39

Depoda hatimle teravih heyecanı

Rusya’nın Güney Sibirya Bölgesi Kemerovski Eyaleti’nin Novokuznetsk şehrindeki Müslümanlar cami yetersizliğinden namazı bir deponun ikinci katında kılıyor

Orta Asya 31.07.2012, 16:56 31.07.2012, 16:56
Depoda hatimle teravih heyecanı

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Rusya'nın Kemerovski Eyaleti, bir çok dinin mensupların yaşadığı bir Sibirya bölgesi. Başta Hristiyanlığın Ortodoks ve Katolik inancına dayanan halkın yanı sıra çok sayıda Müslümanın da yaşadığı biliniyor.

Novokuznetsk Müslüman Din İşleri Kurumu imamlarından Amircan Rizoyev, Kemerovski Eyaleti halkının yarısının müslüman olduğunu belirtiyor. Novokuznetsk şehrinde cami yetersizliğinden dolayı cemaat Sadovıy pazarında bulunan bir hangar deposunun ikinci katında yapılan mescitte namazını kılıyor. Bir pazar depsou olarak kullanılan hangarın üst katında 400 kişilik cemaat Ramazan ayında teravih namazını kılma heyecanını yaşıyor. Hatimle kılınan teravih namazını Tacikistanlı hafız Siratullo Raupov kıldırıyor. Moskova'da düzenlenen hafızlık yarışmasında birinci olan Raupov'un ağzından hem Kuran tilaveti dinlemek, hem ibadetini yerine getirmek için namaza gelenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

İmam Amircan Rizoyev Kemerovski Eyaleti yetkilileri ile müzekere yaparak önümüzdeki yıllarda bir cami yapılması hedeflediklerini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?