banner39

Devrik liderin oğluna 25 yıl hapis

Kırgızistan'da devrik lider Bakiyev'in oğluna 25 yıl hapis cezası verildi

Orta Asya 27.03.2013, 16:11 27.03.2013, 16:26
Devrik liderin oğluna 25 yıl hapis

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan mahkemesi, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in oğlu Maksim Bakiyev'i devleti zarara uğrattığı ve görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 25 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı. Maksim Bakiyev'in tüm mal varlığına da el konulacak.

Bişkek Pervomay İlçe Mahkemesi Başsavcıslığı, Kurmanbek Bakiyev yönetimi döneminde devlet başkanlığı bünyesindeki İnovasyon, Yatırım ve Kalkınma Merkez Ajansı'nın başkanı olan Maksim Bakiyev'in, ülkenin tatil merkezi Issık Göl'de 2007'de devlete ait bir otelin 9 hektar 32 dönümlük arazisinin satışı ve SeverElektro şirketinin özelleştirilmesinde devleti toplam 135 milyon dolar zarara uğrattığının tespit edildiğini duyurdu.

Davanın görüşüldüğü mahkemeden yapılan açıklamada da, Maksim Bakiyev hakkında, "devleti zarara uğratmak, suça ortaklık etmek ve görevini kötüye kullanmak" suçlarından 25 yıl ağır hapis cezasına ve tüm mal varlığına el konulmasına hükmedildiği açıklandı.

Kurmanbek Bakiyev yönetiminin devrildiği 7 Nisan 2010'da ABD'de bulunan oğlu, daha sonra İngiltere'de siyasi iltica talebinde bulunmuş, talebi kabul edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?