banner39

Diktatör'e sansür

Diktatör isimli komedi filmi birçok Orta Asya ülkesinde gösterime girmezken Özbekisytan'da makaslanarak gösterildi

Orta Asya 25.05.2012, 14:32 25.05.2012, 14:32
Diktatör'e sansür

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Dünya genelinde 17 Mayıs tarihinde vizyona giren komedi içerikli Diktatör adlı filmin Orta Asya ülkelerinde Tacikistan ve Türkmenistan'da izlenilmesi yasaklanırken Özbekistan'da sansür uygulanarak gösterime konulduğu açıklandı.

Özbek haber ajansı Uznews'a göre, 83 dakika süren film Özbekistan'da makaslanarak 71 dakikaya indirildi.

Larry Charles'in yönettiği, başrollerinde Sacha Baron Cohen, Ben Kingsley ve Anna Faris gibi oyuncuların olduğu "Diktatör" filmi, Tacik milli kültürüne aykırı olması gerekçesiyle Tacikistan'da gösterime girmemişti. Türkmenistan'da ise nedeni açıklanmayan sebeple beyaz perdeye yansıtılmayan Diktatör filmin Özbekistan'da 12 dakikalık sahnenin çıkartılması ile izleyiciyesunuluyor.

Diğer yandan Belarus'un Naşa Niva kenti basınında yer alan habere göre, Diktatör filmi Minsk'te de gösterime alınmadı.

OYUNCUYA TEPKİ

Komedyen oyuncu Sacha Baron Cohen'in 2006 yapımı olan ve hayali bir Kazak gazetecinin başından geçenleri konu alan Borat adlı film ise Kazakistan'da yasaklanmıştı. Bu filmin devamı niteliğinde olan 2009 yapımı "Bruno" filminin de Özbekistan'da sinemaya girmediği öğrenildi.

Bağımsız araştırma sonuçlarına göre Orta Asya'nın en fazla sansür uygulayan ülkesi Özbekistan olarak kaydedilmişti. Araştırmanın 2006 yılı raporunda ise Türkmenistan sansür uygulayan ilk on ülke arasında yer almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?