banner39

banner35

Dubai Cares, Tacikistan'da bir mesleki eğitim programı başlattı

ABD'li Mercy Corps ve BAE'li Dubai Cares ortaklı Orta Asya'daki ilk eğitim programı Tacikistan'da başlatıldı

Orta Asya 16.03.2020, 11:29 31.03.2020, 17:02
Dubai Cares, Tacikistan'da bir mesleki eğitim programı başlattı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli yardım kuruluşu Dubai Cares, Orta Asya'daki ilk eğitim programının başlatılmasıyla coğrafi erişimini genişletti.

ABD merkezli Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Mercy Corps ile ortaklaşa yürütülen 5.510.250 AED (1.5 milyon ABD Doları) değerindeki programı, üç yıl boyunca Tacikistan'da yaygın olan genç işsizliği ile başa çıkmaya hazırlanıyor. Program, Teknik ve Mesleki Eğitim Eğitimi (TVET) aracılığıyla, Khatlon Eyaleti ve Cumhuriyetin Bağlı Olduğu İlçelerdeki seçilmiş ilçelerdeki 7.800 savunmasız genç için ekonomik fırsatlara erişimin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

"Gençlik Geleceğini Hazırlamak: Tacikistan'daki Yeni Mesleki Eğitim Becerileri Eğitiminin Tanıtımı (INVEST)" programı, hayata ve işe hazırlık becerileri, mesleki eğitim ve iş geliştirme desteği sağlamak üzere hazırlanmıştır.

Ayrıca, uzun vadede yerel sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmek için özel sektörü, ulusal hükümeti ve hükümet dışı paydaşları dahil edecektir. 6.300 çocuk, 1.500 genç erkek ve kadınlar, 231 öğretmenin ve eğitimcinin bu programdan doğrudan faydalanması beklenirken, 45.000 topluluk üyesinin de dolaylı olarak programdan faydalanması bekleniyor.

Programın önemini vurgulayan Dubai Cares İcra Kurulu Başkanı Dr. Tariq Al Gurg, "Ekonomik kalkınmaya elverişli bir ortam yaratmaya yardımcı olacak bir programla Tacikistan'daki bu programla Orta Asya'daki varlığımızı genişletmekten heyecan duyuyoruz. Teknik ve Mesleki Eğitime Yatırım Eğitim, sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir bileşenidir. Özellikle okul dışı gençler ve yetişkinler için uyarlandığı ve işverenlerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerileri sağlamak için esnek bir mekanizma olduğu için değeri açıkça görülmektedir. Bu program sayesinde, gençlerin uluslarının sosyal ve ekonomik ilerlemelerine etkin bir şekilde katılabilmeleri için ilgili beceri ve bilgi ile donatmak üzere Tacikistan hükümeti tarafından belirlenen önceliklere doğrudan cevap veriyoruz." dedi.

Tacikistan Mercy Corps Ülke Direktörü Elena Buryan, "Tacikistan'da, 14 ila 30 yaşları arasındaki gençler nüfusun üçte birinden fazlasını oluşturuyor ve her yıl 40.000 genç Tacik iş arıyor. Mercy Corps, savunmasız topluluklardaki binlerce gençle, onları işe hazırlamak için beceri ve istihdam edilebilirlik eğitimi sağlamak için çalışıyor. Dubai Cares'ın desteğiyle birlikte, çabalarımız ülkelerinin gelecekteki refahı için gerekli olan gençlerin beklentilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır." dedi.

Kaynak: wam

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?