banner39

Dünya Bankası Afganistan'a 691 milyon dolar ayırdı

Afganistan'da sağlık hizmetleri, bankacılık ve Orta Asya elektriğinin Güney Asya ülkelerine sevkiyatını öngören projeye destek olmak amacıyla Dünya Bankası tarafından 691 milyon dolar yardım tahsis edildi

Orta Asya 12.04.2018, 14:21 12.04.2018, 14:21
Dünya Bankası Afganistan'a 691 milyon dolar ayırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Bankası Afganistan’daki sağlık ve bankacılık hizmetleri ile birlikte CASA dijital projesinin uygulanması için 691 milyon dolar yardımda bulunacak.

Anlaşma Dünya Bankası Afganistan temsilcisi Shubhamm Chauduri ve Afganistan Maliye Bakanı Eklil Ahmad Hakimi arasında imzalandı. Hakimi yaptığı açıklamada Dünya Bankası’ndan tahsis edilecek paranın en az 40 milyon dolarının devlete ait bankaların çalışma kalitesinin artırılması için kullanılacağını açıkladı.

Yatırımın sağlık hizmetleri için ayrılacak kısmı özellikle ülkenin uzak bölgelerinde yeni hizmet binalarının tesisi için kullanılacak. Afganistan Sağlık Bakanı Feruzuddin Feruz da kısa zaman önce Dünya Bankası’ndan gelecek para ile 13 ilde 206 yeni tıp merkezi inşa edileceğini söylemişti. Sağlık Bakanı ayrıca ülkeye tıbbi yardım için her yıl 5 milyon dolar tahsis edildiğini açıklamıştı.

Günümüzde Afgan halkının sadece yüzde 60’ı tıbbi hizmetlerden faydalanabiliyor. Yeni hedeflerle birlikte bu oranın yüzde 90’lara çıkması bekleniyor.

CASA-1000 PROJESİ NEDİR?

Orta Asya elektriğinin Güney Asya ülkelerine sevkiyatını öngören CASA-1000 Projesinin Afganistan'daki yüksek voltajlı elektrik hattının toplam uzunluğu 563 kilometre. Bu hat Kunduz, Baghlan, Panjshir, Kapisa, Kabul, Laghman'da ve Nangarhar illerindeki yaklaşık 23 ilçe ve 600 köy üzerinden geçecek.
CASA-1000 Afganistan bölümü inşaatını Hint şirketleri olan KEC International Limited ve Kalpa-Taru Enerji Nakil Limited yapacak. Bu şirketler ve Afganistan Breshna Sherkat arasındaki anlaşma Tacikistan, Pakistan ve Afganistan devlet yetkilileri katılımıyla Kabil'de geçen Aralık ayında imzalanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?