banner39

Ermeni açılımı bitti

Ermenistan ile iyi ilişkiler kurulmasına yönelik açılımın kesintiye uğramasının ardından Türk Ermeni İlişkileri Milli Komitesi de kapatıldı

Orta Asya 18.06.2012, 13:12 18.06.2012, 13:15
Ermeni açılımı bitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ermenistan ile iyi ilişkiler kurulmasına yönelik açılımın kesintiye uğramasının ardından YÖK bünyesinde oluşturulan Türk Ermeni İlişkileri Milli Komitesi de kapatıldı.

Gazeteport'un bildirdiğine göre, 2003 yılından bu yana faaliyette olan Türk Ermeni İlişkileri Milli Komitesi, Yükseköğretim kurumlarında Türk-Ermeni ilişkileri, Ermeni kültürü, siyaseti, toplum yapısı ve tarihini bilimsel yöntemlerle araştırıp, değerlendirme yapıyordu. Komite bilimsel çalışmaları kamuoyuna açıklamakla da görevliydi.

Komitede 2 YÖK üyesi, Ermeni ve Kafkasya araştırmaları ile ilgili 7 bilim adamı, resmi ve özel kurumlardan da 5 uzman yer alıyordu. Yükseköğretim kurumları ve diğer kurumlarda Ermeni sorunu ile ilgili eğitim görevi de bulunan komite, Türk ve Ermeni eğitim-öğretim kurumları arasında diyaloğu arttırmak ve karşılıklı işbirliğini sağlamakla da görevliydi.

Türkiye 2009'da iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda adım atmış ve bu konudaki protokoller, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan tarafından İsviçre'de imzalanmıştı.

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?